Předseda amerického Senátu dostal dopis s antraxem

Předsedovi amerického Senátu Thomasi Daschlemu byl zaslán dopis obsahující původce sněti slezinné. Oznámil to americký prezident George Bush s tím, že laboratorní zkoušky obsahu dopisu byly pozitivní. V New Yorku objevili bakterie antraxu u dalších tří lidí. Tyto osoby přišly do styku s kontaminovaným dopisem zaslaným televizní stanici NBC. Na tiskové konferenci to řekl newyorský starosta Rudolph Giuliani. Podle něj se jedná o jednoho policistu a o dva zaměstnance laboratoře, kteří se podíleli na zjišťování nákazy sněti slezinné v budově televize. Antrax se zatím vyskytl celkem ve třech státech americké unie - v New Yorku, v Nevadě a na Floridě. Americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson připustil, že šíření bakterií v poštovních zásilkách může být terorismem. Nemusí jít ale nezbytně o dílo sítě Al-Káida islámského radikála Usámy bin Ládina, upozornil Thomson. Podezřelé zásilky se dnes objevily také v Karlových Varech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

agenti FBI | Zdroj: ČTK

Sídlo amerického konzula v izraelském městě Milbon bylo dnes ráno vyklizeno kvůli podezření z možného výskytu antraxu. Konzulát obdržel dopis s neznámou chemickou látkou. Ta byla odeslána do laboratoře k chemickému rozboru. Podle izraelského rozhlasu byl ze stejného důvodu uzavřen britský konzulát v izraelském městě Briskin. Do jeho sídla bylo zasláno šest dopisů s bílým práškem neznámého složení. Zaměstnanci konzuláti byli převezeni do nemocnice k odborným vyšetřením, aby se vyloučila možnost nakažení snětí slezinnou.

Američtí odborníci, kteří vyšetřují současné případy výskytu sněti slezinné neboli antraxu ve Spojených státech, nijak nespojují původ této látky s Českou republikou. Uvedl to náčelník armádní zdravotnické služby Jan Petráš, který se o víkendu právě z USA vrátil. Určité kultury antraxu se dají vystopovat podle své genetické informace. Hlavní teorií je nyní podle Petráše to, že antrax, kterým onemocněli lidé na Floridě a v New Yorku, byl vyvinut v samotných Spojených státech. Tento závěr prý také podporují určité důkazy. Že by antrax detekovaný v USA pocházel z České republiky, vylučují i policisté a tajné služby.

Pomoc Američanům v boji antraxem nabízí Rusko. Jsme připraveni poskytnout Spojeným státům pomoc a máme k tomu dost zkušených specialistů, konstatoval dnes ruský ministr zdravotnictví Ševčenko. Rusko má podle něj nezbytné prostředky včetně vakcín k boji s touto nemocí. Vyloučil také možnost, že by v samotném Rusku mohla vypuknout epidemie antraxu. Onemocnění samo o sobě podle názoru Ševčenka není tak nebezpečné jako hystrie a panika, které tyto případy provázejí.

Bílý prášek, který se včera objevil v katedrále v jihoanglickém městě Canterbury, neobsahoval škodlivé látky. Podle policie bude svatostánek otevřen ještě dnes. Kvůli nálezu prášku bylo včera z katedrály odvedeno do bezpečí 200 osob. Věřící museli budovu opustit poté, co jeden její zaměstnanec upozornil na muže sypajícího v kapli prášek. Katedrála, ve které sídlí duchovní vůdce anglikánské církve - arcibiskup z Canterbury, patří k nejnavštěvovanějším historickým památkám v Británii. Nebezpečné látky neobsahoval ani prášek, který byl včera zajištěn na vídeňském mezinárodním letišti Schwechat. Podle rakouského ministerstva obrany se nejednalo o antrax. Přesné složení prášku by měly určit další laboratorní testy. Zatím se jako nejpravděpodobnější rýsuje možnost, že jde o škrob.

Podezřelá zásilka odeslaná ze zahraničí byla dnes dopoledne doručena obchodu s modelářskými potřebami v Karlových Varech. Jednalo se o jednoduchou obálku bez identifikace odesílatele. Adresa byla napsána špatnou latinkou. Majitel obchodu kvůli podezření na nebezpečnou látku informoval policii. Okolí budovy na Sokolovské ulici bylo neprodyšně uzavřeno a předmět zajistila zásahová jednotka hasičů v protichemických oblecích. Přivolaní pracovníci chemické laboratoře civilní obrany z Třemošné pak obálku uložili do speciálního kontejneru. Operační středisko hasičů a hlavní hygienik nyní rozhodnou o tom, do jaké laboratoře - zřejmě v Praze - bude zásilka převezena.

V lázeňském městě pak byly zajištěny ještě další dvě podezřelé obálky s neznámým obsahem. Před patnáctou hodinou zasahovali hasiči v centru lázeňského města. Do sídla akciové společnosti Cimex na karlovarské pěší zóně byla totiž doručena obálka údajně z běloruského Minsku. Krátce poté hasičí převzali další podezřelou obálku přímo na karlovarském okresním ředitelství policie. Tam ji údajně přinesl jeden z obyvatel.

Jedenáct pracovníků Polské televize v Gdaňsku a tamní policie bylo hospitalizováno na oddělení infekčních onemocnění poté, co přišli do kontaktu se zásilkami obsahujícími bílý prášek zatím neznámého složení. Nikdo z hospitalizovaných zatím nevykazuje žádné příznaky onemocnění jakoukoliv infekční chorobou, v následujících pěti dnech se ale budou muset podrobit lékařskému pozorování.

Český premiér Miloš Zeman varoval před panikou vyvolanou vtipálky, kteří v České republice mohou šířit podezřelé dopisy. Jak řekl, velké množství dopisů, které za tři a půl roku dostal do svého úřadu, by se dalo označit za podezřelé. Například kvůli jejich obsahu. Tím ale prý nechce nebezpečí nákazy šířené teroristy zlehčovat.

Ani ministr vnitra Stanislav Gross nechce rizika podceňovat. Lidé by ale podle něj měli uvážit, zda je jejich podezření opodstatněné nějakou zvláštní okolností. Gross nepředpokládá, že nebezpečné dopisy dojdou na adresy řadových občanů. Věc by se podle něj spíše týkala firemní pošty. Lidé, kteří pojmou podezření, by měli před obrácením se na policii posoudit obsah, formu a také způsob doručení zásilky. Zhodnotit by měli například dopis z exotického teritoria, který přijde neočekáván. Dále zásilku podivně mastnou či zmatené texty.

Rusko nabídlo Spojeným státům pomoc v případě, že by se tam rozšířila nákaza sněti slezinné. Podle ministra zdravotnictví Jurija Ševčenka má Rusko vakcínu proti antraxu i vlastní technologii v boji proti této smrtelné nemoci. Jak totiž řekl, antrax v Rusku vždycky byl a jeho ohniska jsou rozptýlena po celé zemi - nemoci se říká sibiřský vřed. List Izvěstija napsal, že v Tuvě na ruském Dálném východě se teď podrobuje lékařskému vyšetření 36 lidí s podezřením na sněť slezinnou. Tu měli dostat od nakažených zvířat na hranicích s Mongolskem. Ruské ministerstvo zdravotnictví však důvod k panice nevidí a odhalené tři desítky případů za začátek epidemie nepovažuje.

Nález podezřelých zavazadel zkomplikoval dopravu v pražském metru. Na stanici Florenc, kde se podezřelá taška a krabice objevily, z bezpečnostních důvodů vlaky podzemní dráhy nezastavovaly. Na místo dorazili policisté, kteří zjišťovali, zda v zavazadle není něco nebezpečného. Podle operačního důstojníka pražské policie ale zatím nevědí, jestli je nález negativní. Policista však nevyloučil, že tašku mohl na nástupišti zapomenout některý z cestujících. Po zářijových teroristických útocích na Spojené státy jsou podle něj lidé často mnohem ostražitější a hlásí i věci, které by jindy přešli bez povšimnutí.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme