Předseda Evropského parlamentu není spokojen s postojem visegrádské čtyřky, ale oceňuje Česko

Evropa a Evropská unie se nacházejí v klíčové fázi své existence, myslí si předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který v Berlíně mluvil s novináři o Evropské unii. Nyní se jednotlivé země musí rozhodnout, jestli se opět stanou národními státy, nebo přetrvá myšlenka evropského společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference Česko očima Evropy, Martin Schulz | Foto: Filip Jandourek

Evropská unie se podle Schulze nyní musí vypořádat s dvěma velkými problémy, s brexitem a s dozvuky migrační krize. Brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie, je něco, s čím se Evropa setkává poprvé. Navíc podle něj brexit podporuje odstředivé síly v unii, v čemž spatřuje největší nebezpečí.

Co se týče dozvuků migrační krize, Schulz se domnívá, že si Evropská unie neporadila dobře s předchozí vlnou uprchlíků. Podle něj se co nejdříve musí vyřešit otázka, jak si jednotlivé státy budou přerozdělovat uprchlíky, kteří budou do Evropy přicházet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Evropského parlamentu kritizoval postoj Visegrádské čtyřky. Poslechněte si jeho slova v reportáži Pavla Poláka.

„Při přijímání a rozdělování uprchlíků v Evropě budeme muset mezi jednotlivými členskými státy praktikovat více solidarity. V dlouhodobější perspektivě není možné, aby zátěž migračních vln neslo jen několik zemí,“ myslí si Schulz a dodává, že solidarita je základním principem Evropské unie a ta by na ní měla trvat.

Schulz: Mezi státy visegrádské čtyřky jsou rozdíly

Schulz ocenil posun v jednání se státy visegrádské skupiny a zdůraznil, že mezi jednotlivými státy jsou rozdíly. Ocenil, že Česká republika a Slovensko jsou připraveny finančně a personálně pomoc státům jižní Evropy, které administrativně nezvládají nápor uprchlíků.

Jinak s návrhy visegrádské čtyřky spíše nesouhlasí. Takzvaná „flexibilní solidarita“, se kterou státy Visegrádu přišly na unijním summitu v Bratislavě a podle které by si mohly státy samy rozhodnout, zda a jak chtějí pomoci s uprchlickou krizí, nebude fungovat. To se podle něj ukázalo při poslední migrační vlně.

"Pochopení pro postoj států visegrádské skupiny nepřijímat žádné uprchlíky jsem nikdy neměl. Naopak patřím k těm, kteří to poměrně tvrdě kritizovali," řekl Schulz.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme