Předseda FDP: Spolková vláda by měla zabránit budování americké protiraketové obrany

Spolková vláda by měla vyvinout tlak na americkou administrativu s cílem zabránit budování základen americké protiraketové obrany ve Východní Evropě. Prohlásil to předseda německých liberálů Guido Westerwelle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda německých liberálů Guido Westerwelle | Foto: www.guido-westerwelle.de/

"Je v národním zájmu Německa nezažít na vlastním prahu závody ve zbrojení," řekl Westerwelle listu Hamburger Abendblatt. Podle předsedy FDP by spolková vláda měla brát vážně nabídku ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva.

Šéf Kremlu v listu Le Figaro uvedl, že by se Moskva vzdala záměru rozmístit rakety u polských hranic, pokud by Spojené státy opustily myšlenku vybudovat základny raketového deštníku v Polsku a České republice. K tomu by podle Westerwelleho představ měla kancléřka Merkelová pohnout americkou administrativu.

Šéf liberálů současně varoval před narůstající závislostí Německa na ruských energetických dodávkách. "Byl bych nerad, kdyby se Německo stalo energo-politickým satelitem Ruska," dodal Westerwelle.

O zastavení výstavby protiraketového štítu v Polsku a Česku hovořil nedávno i italský ministr zahraničí Franco Frattini. Jeho prohlášení vyvolalo řadu reakcí v Polsku.

Šéf americké Protiraketové agentury Henry Obering před několka dny vzkázal příštímu prezidentovi USA Baracku Obamovi, že Spojené státy by měly pokračovat v budování obranného štítu v Česku a Polsku.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme