Předseda libyjské Přechodné národní rady jedná v Bruselu

Francie a Itálie uznaly libyjskou Přechodnou národní radu se sídlem v Benghází jako reprezentanta libyjského lidu, v kontaktu s povstalci je i Evropská unie, která v Benghází otevřela svou kancelář. Nyní přijel do Bruselu předseda Přechodné národní rady Mahmúd Džibríl, aby vysvětlil čelním představitelům očekávání a potřeby těch, kteří se snaží zbavit Libyi autoritářské vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf krizového výboru Libyjské národní rady Mahmúd Džibríl přijíždí na setkání ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku

Šéf krizového výboru Libyjské národní rady Mahmúd Džibríl přijíždí na setkání ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku | Foto: Geert Vanden Wijngaert | Zdroj: ČTK

Džibríl navštíví centrálu NATO, kde se sejde s generálním tajemníkem Rasmussenem a zúčastní se neformální Severoatlantické rady. Pak se přemístí do sídla Evropské komise, kde se setká s jejím předsedou José Barrosem.

Operace Severoatlantické aliance ve vodách u libyjských břehů a ve vzdušném prostoru trvá už 4 měsíce. NATO vedlo 132 bojových akcí, z toho 49 uskutečněných útoků na vojenské cíle – obrněná vozidla, radary a další zařízení. Lodě hlídkující ve Středozemním moři zkontrolovaly 17 plavidel, která směřovala k Libyi, jestli nevezou zbraně a neporušují tak zbrojní embargo. Zachráněno bylo údajně několik tisíc životů před útoky vládních jednotek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Pavel Novák a analytik ÚMV Vít Střítecký rozebírají ve Světě o osmé libyjskou situaci

Operace, jejímž cílem je zbavení Muammara Kaddáfího moci, byla prodloužena o 3 měsíce, včera prodloužení schválila Francie. Navzdory výzvám Rasmussena státy nevkládají do operace žádné další zbraně nebo vojáky a spíše přeskupují svoji přítomnost. Za této situace se generálního tajemníka NATO udržuje operace ve svém původním nastavení jen velice těžko.

Podle analytika Ústavu mezinárodních vztahů Víta Stříteckého se libyjská situace nachází z vojenského hlediska v určitém patu. „Ani jedné ze stran se nepodaří rozhodnout situaci čistě vojensky, ale to ani není cílem ani přáním mezinárodního společenství,“ tvrdí.

Sílí ale tlak na politické řešení a podle všeho by mohlo dojít v nejbližších měsících k dohodě na Kaddáfího odchodu. Údajně se už v tomto ohledu vyjádřili i někteří jeho velmi blízcí spolupracovníci. Střítecký však upozorňuje, že Kaddáfího vládu po celá desetiletí symbolizovaly nedůvěryhodné výroky, tak se i tento musí přijímat opatrně.

Přechod po případném Kaddáfího odchodu na jiný režim prý nebude vůbec jednoduchý. „Libye má tradiční kmenovou strukturu, kmenů je několik a energetické zdroje, na nichž stojí libyjská ekonomika, ovládá pouze jeden z nich. V historii Libye se nikdy neřešily politické problémy v demokratickém formátu,“ upozorňuje Střítecký na absenci demokratické tradice.

Pavel Novák, David Koubek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme