Předseda německé SPD Kurt Beck nečekaně rezignoval

Nesmírně dramatické hodiny má za sebou německá sociální demokracie. Ta se nejprve rozhodla vyslat do boje o kancléřský úřad ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Poté ale explodovala doslova politická bomba, když se Steinmeierův rival, předseda SPD Kurt Beck, rozhodl odstoupit ze své funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální demokraté se rozhodli radikálně vyřešit tristní pohled na volební preference i výhledově zcela beznadějný volební boj předsedy strany Becka proti Angele Merkelové. Tu by tak měl příští rok v hlasování do Spolkového sněmu vyzvat populární místopředseda SPD a šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Kurt Beck se ale rozhodl vyklidit pozice úplně a k zítřejšímu dni má složit taky post předsedy strany. Ten by měl údajně obsadit někdejší vicepremiér a ministr práce Franz Müntefering, který po smrti své manželky oznámil návrat do vrcholné politiky. Müntefering SPD už jednou vedl a to v letech 2004 a 2005. Střídání stráží v sociální demokracii přichází ještě před důležitými zemskými volbami v Bavorsku, ve kterých SPD doufá v historický výsledek.

Podle agentury DPA se Kurt Beck nechal na zasedání předsednictva strany slyšet, že svou rezignací reagoval na kampaň, která je proti němu uvnitř SPD vedena. "Byli jsme krokem Kurta Becka všichni překvapeni a šokováni zároveň," shrnul pocity nejen stranických prominentů, ale evidentně celé členské základny SPD Frank-Walter Steinmeier.

"Steinmeier nemá zkušenosti s vedením volební kampaně a musí se teď začít vyjadřovat k vnitropolitickým otázkám, což jako ministr zahraničí nikdy nedělal," uvádí politolog Gerd Langguth, který si myslí, že i po personálním zemětřesení zůstane situace uvnitř SPD napjatá. Sociální demokracie zmítaná ideovými spory mimo jiné ohledně užší spolupráce s postkomunisty, se v současné době dívá s uctivým odstupem asi patnácti procentních bodů na strany křesťanské unie.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme