Předseda rakouských lidovců začne jednat o koalici se svobodnými, sociální demokraté chtějí do opozice

Předseda Rakouské lidové strany Sebastian Kurz, jehož strana předminulý víkend zvítězila v parlamentních volbách, v úterý podle očekávání nabídl vytvoření vládní koalice Svobodné straně Rakouska, označované za pravicově populistickou. Kurz to podle agentury APA oznámil na tiskové konferenci uspořádané v sídle strany.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz

Sebastian Kurz | Foto: Dominic Ebenbichler | Zdroj: Reuters

Rakouská lidová strana (ÖVP) byla dosud ve vládní koalici se sociálními demokraty (SPÖ) Christiana Kerna. Kvůli rostoucím názorovým neshodám a sílícímu napětí ve vládě se strany shodly na nutnosti uspořádat předčasné volby do Národního shromáždění, rok před řádným termínem.

Rakouský prezident pověřil Kurze sestavením vlády. Může se stát nejmladším premiérem v Evropě

Číst článek

Kurz rozhodnutí pozvat ke koaličnímu jednání Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ) zdůvodnil společnými programovými body a především sdílenou vůlí provést změny. „Rakousko si zaslouží rychlé vytvoření nové vlády," zdůraznil 31letý šéf lidovců, který byl dosud ministrem zahraničí.

Podobnost obou stran podle něj spočívá především v odhodlání zastavit ilegální migraci, učinit sociální systém země méně přitažlivým pro přistěhovalce a také snížit daně, zejména pro lidi s nižšími příjmy.

Odchod do opozice

Sociální demokraté dosavadního spolkového kancléře Christiana Kerna, kteří skončili druzí těsně před FPÖ, už před volbami dali najevo záměr do nové vlády nevstupovat a odejít do opozice.

ÖVP ve volbách zvítězila se ziskem 31,5 procenta hlasů, SPÖ dostala 26,9 procenta a FPÖ podpořilo 26 procent hlasujících.

V Národní radě se udrželi také liberálové (NEOS) díky podpoře 5,3 procenta hlasů a nově do ní vstoupila se ziskem 4,4 procenta hlasů Listina Petera Pilze, kterou založil odpadlík od Zelených Pilz.

Rakouská lidová strana tak může získat většinu v parlamentu pouze s druhými sociálními demokraty nebo zmíněnou FPÖ. Kurz ale nezavrhuje ani menšinovou vládu, která je podle něj dobrý záložní plán.

ČTK, Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme