Předsedkyně německé AfD ztratila poslaneckou imunitu. Podezírají ji ze lži pod přísahou

Frauke Petryová, která spolu s Jörgem Meuthenenm vede Alternativu pro Německo (AfD), přišla o imunitu, a může tak být trestně stíhána kvůli podezření z křivé přísahy. V noci na úterý totiž podle agentury DPA vypršela lhůta pro poslance saského zemského sněmu, jehož je Petryová členem, podat protest proti jejímu vydání orgánům činným v trestním řízení.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová | Zdroj: Reuters

Policie Petryovou vyšetřuje kvůli rozporům v její výpovědi a výpovědi pokladníka AfD Carstena Hüttera před výborem pro dohled nad volbami saského zemského sněmu. Podezřívá ji ze lži pod přísahou. Stíhání Hüttera policie před několika týdny zastavila.

O limitech politické nekorektnosti a 'nacistické šlapce‘

Číst článek

Pro zbavení Petryové imunity hlasoval v polovině srpna imunitní výbor saského parlamentu, a to jednomyslně. Vzhledem k tomu, že nikdo z poslanců sněmu ve stanovené lhůtě neprotestoval, nabylo doporučení výboru automaticky charakteru oficiálního souhlasu zákonodárného sboru. Se svým vydáním k trestnímu stíhání souhlasila sama spolupředsedkyně AfD.

V případě, že by byl protest proti jejímu vydání přece jen podán, musel by o žádosti zastupitelství hlasovat celý sněm.

Petryová předsedá AfD spolu s Jörgem Meuthenem. Strana, která je mimo jiné známá protiimigrační rétorikou, by se podle dosavadních průzkumů veřejného mínění mohla po zářijových volbách dostat poprvé do Spolkového sněmu. Dosud zasedají její poslanci ve 13 ze 16 německých zemských sněmů. Ještě před rokem AfD průzkumy předpovídaly 14 procent hlasů, nyní však již jen osm.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme