Předsednické Dánsko chystá eurokomisařům mnohá překvapení

Dánsko se vrhá do předsedání Radě Evropské unie s velkou vervou. Dnes se v Kodani setká vláda premiérky Helle Thorning-Smidtové s celým kolegiem 27 eurokomisařů. Evropskou exekutivu mohou potěšit návrhy úspor v mnoha oblastech a zaskočit vyhraněnými názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská premiérka Thorningová-Schmidtová | Foto: European Commission Audiovisual service

Dánsko dalo například jasně najevo, že se mu nelíbí ani francouzsko-německý, ani komisní nápad na zavedení daně z finančních transakcí.

Ministryně hospodářství Margrethe Vestanger prohlásila, že její země bude velmi zdrženlivá k něčemu, co podle ní minimalizuje hospodářský růst a ničí pracovní místa.

Ministr financí Bjarne Corydon přišel s dalším - pro část Evropy nepříjemným - prohlášením, že nevidí smysl v tom mít dvě sídla Evropského parlamentu, ve Štrasburku a v Bruselu.

Evropské komisaře možná překvapí i výstroj jejich setkání s dánskou vládou. Ministr pro evropské záležitosti Nicolai Wammen slíbil, že v rámci úspor nebude při jednáních za dánského předsednictví na stolech balená voda, ale kohoutková v karafách.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme