Předsednictví Evropské unii patří příští půlrok Německu

Předsednické taktovky v Evropské unii se o půlnoci symbolicky chopilo Německo. Berlín si pro nadcházející půlrok vytyčil několik priorit. Do konce svého předsednictví chce hlavně předložit časový plán, jak dál postupovat v otázce základního unijního dokumentu. Velkou zastánkyní Evropské ústavy je právě německá kancléřka Merkelová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: AFP

"Považovala bych za historické opomenutí, pokud bychom do příštích voleb do Evropského parlamentu nedospěli v této problematice ke konkrétnímu výsledku," prohlásila Angela Merkelová.

Kancléřka chce do konce června hlavně předložit časový plán, jak dál postupovat v otázce základního unijního dokumentu. Základní hodnoty Evropské ústavy má obsahovat tzv. Berlínská deklarace, kterou chce Německo připravit pro březnové oslavy 50. výročí podpisu Římských smluv.

Od Německa se ale během šesti měsíců nedají očekávat zázraky. Brzdou razantního postupu v otázce euroústavy jsou hlavně prezidentské volby ve Francii, ale taky třeba předání premiérského úřadu ve Velké Británii. Zatím není jasné, zda se Německo pokusí oživit diskusi o dokumentu, který odmítli francouzští a nizozemští voliči, nebo jestli přijde s návrhem novým.

"Otázka ústavní smlouvy je v této chvíli symbolem evropské sebe-blokády. V tomto bodě se prostě musíme pohnout kupředu," vyzývá šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Mezi unijní agendou by měla dále vyčnívat ochrana klimatu, odbourávání eurobyrokracie, nová strategie boje proti ilegální migraci nebo uzavření Smlouvy o strategickém partnerství s Ruskem.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme