Předsedou Evropského parlamentu se dnes zřejmě stane Martin Schulz

Evropští poslanci si dnes zvolí nového předsedu. Jasným favoritem je německý sociální demokrat Martin Schulz. Ten v Evropském parlamentu vede socialistickou frakci, do které patří i česká ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Schulz (vlevo) baví své spolustraníky ve Straně evropských socialistů. | Foto: Tomáš Adamec

Socialisté se ve vedení Europarlamentu v půlce volebního období pravidelně střídají s lidovci. Schulz by tak měl v čele sboru nahradit Poláka Jerzyho Buzka.

Schulzovo zvolení je prakticky jisté. Má totiž podporu dvou největších frakcí. Jeho protikandidáti tak nemají prakticky žádné šance na úspěch.

Dohoda, podle které se ve vedení Europarlamentu pravidelně střídají lidovci a socialisté, má čím dál víc kritiků. Ti ji označují za nedemokratickou. Podle českého sociálního demokrata Libora Roučka je ale za stávajícího rozložení sil taková domluva nutná.

„Právě proto, že žádná politická strana nemá většinu, tak musí existovat určitá spolupráce, určitá dohoda,“ řekl Rouček, který byl až dosud jedním ze 14 místopředsedů europarlamentu.

Kvůli očekávanému zvolení svého šéfa Schulze do funkce předsedy, ale Rouček o svůj post pravděpodobně přijde. Místopředsedou se zřejmě stane jiný Čech, Oldřich Vlasák z ODS.

Schulz vede od roku 2004 socialistickou frakci. Nechtěně se proslavil rok předtím, kdy kritizoval tehdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho. Ten mu pak ironicky nabídl roli kápa ve filmu o nacistických koncentračních táborech.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme