Předsedou iráckého parlamentu zvolen sunnita Hasaní

Prvním předsedou iráckého parlamentu po svržení režimu Saddáma Husajna byl dnes zvolen sunnitský muslim Hadžím Hasaní. Na jeho jméně odstupujícího ministra průmyslu a nerostných zdrojů se po dlouhých vyjednáváních shodly šíitská a kurdská koalice, které vzešly z lednových voleb jako nejsilnější. Jedná se o první krok k vytvoření vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání iráckého parlamentu | Zdroj: ČTK

Z 241 přítomných poslanců hlasovalo pro Hasaního 215. Poslanci zvolili také dva místopředsedy parlamentu. Jedním z nich je šíita Husajn Šaristání, přední irácký vědec a aktivista hnutí na obranu lidských práv. Druhým je člen politického byra Demokratické strany Kurdistánu Aríf Tajfúr.

Dnešní schůze iráckého parlamentu je první, na které bylo dosaženo konstruktivních výsledků. Předchozí jednání skončila neúspěchem a v Iráku rostla nespokojenost, že ani dva měsíce po volbách nebyli politici schopní najít společnou řeč. Předsedu parlamentu se podařilo vybrat až na třetí pokus.

Volbou předsedy se otevírá i cesta k vytvoření nové irácké vlády. První krokem k ní bude zvolení budoucího prezidenta a dvou viceprezidentů, které musí parlament odhlasovat dvoutřetinovou většinou. Tato trojice pak vybere premiéra a pověří ho sestavením vlády.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme