Představitelé Bosny míří do Bělehradu. Pozval je v Srebrenici 'vypískaný' Vučić

Státníci z bývalé Jugoslávie pokračují v usmiřování další historickou návštěvou – představitelé Bosny a Hercegoviny míří do srbského Bělehradu. Návštěva je trochu nestandardní, v rozporu se zvyklostmi nepozval trojici vedoucích představitelů Bosny do Srbska prezident, ale premiér Aleksandar Vučić.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský premiér Aleksandar Vučić v bosenské Srebrenici | Zdroj: Reuters

Vučić by s bosenskými kolegy rád mluvil i o svém nuceném útěku z nedávné připomínky výročí srebrenického masakru.

Srbský premiér se přijel do bosenské Srebrenice poklonit památce tisíců muslimských obětí zavražděných před 20 roky prosrbskými ozbrojenci v rámci boje za větší Srbsko. Jakmile však vstoupil na srebrenický hřbitov, vrhl se na něj rozvášněný dav a premiér s doprovodem se dali na rychlý ústup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí chystané návštěvy představitelů Bosny a Hercegoviny v Bělehradě přiblížil redaktor Jan Prokeš

Útok byl podle Vučiće organizovaný a předem naplánovaný. „Z davu zaznívalo mnoho politických sloganů, jsem ale rád, že za tím nebyly rodiny obětí, lidé, kteří skutečně někoho ztratili. Slyšel jsem, jak nějací lidé volají na útočníky – proč to děláte, on tady nic zlého neudělal,“ řekl Vučić.

Vučićovi řada lidí v Bosně vyčítá nacionalistickou minulost a jeho vládě neochotu přiznat, že masakr ve Srebrenici byl genocidou.

Bělehrad nazval nedávný incident pokusem o vraždu, Vučić přesto zdůraznil, že chce pokračovat v politice usmiřování se sousedními státy.

Vylepšování vztahů se sousedy i mezi třemi bosensko-hercegovskými národy označil za svou prioritu i etnický Chorvat Dragan Čović, který právě přebral rotující předsednictví v kolektivním prezidentském orgánu Bosny a Hercegoviny.

Srebrenický incident by podle něj měl být podnětem k reflexi trvajících problémů a ke snaze o uklidnění vášní.

Srbský premiér Aleksandar Vučić v bosenské Srebrenici, kde ho napadl rozzuřený dav | Foto: Reuters

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme