Představitelé české vlády zasedají s izraelskou. Mluvili o technologiích i léčebném konopí

Už potřetí v těchto dnech společně zasedá izraelská a česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD přivezl s sebou do Jeruzaléma asi polovinu svého kabinetu. Politici mimo jiné probírali i kybernetickou ochranu nebo zkušenosti s využitím konopí pro léčebné účely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Bohuslav Sobotka jednal v Jeruzalémě s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem | Foto: Vláda České republiky

"Mluvilo se o spolupráci v nových technologiích, sdílení zkušeností v oblasti kybernetické ochrany. Diskutovalo se také o problematice využití konopí pro léčebné účely, což je směr, kterým se Česká republika v minulých letech změnou legislativy vydala. Podobnou cestou se vydávají i v Izraeli," uvedl premiér Bohuslav Sobotka některé konkrétní body jednání.

Jen okrajově zaznělo na setkání téma české účasti na ochraně Golanských výšin, kterou prosazuje prezident Miloš Zeman. Ministr obrany Martin Stropnický se k tomuto nápadu ale staví zdrženlivě.

Přehrát

00:00 / 00:00

U společného zasedání české a izraelské vlády byl v Jeruzalémě zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček

"My tu situaci samozřejmě sledujeme průběžně, protože víme, že pan prezident opakovaně tento směr našeho zahraničního angažmá považuje za významný.Tím pádem to je třeba brát vážně," připustil ministr Stropnický.

Premiér Bohuslav Sobotka během jednání definoval, jakým směrem se bude ubírat Česká republika v otázce táhlého blízkovýchodního konfliktu.

"My podporujeme a jsme připravení udělat vše pro obnovení blízkovýchodního mírového dialogu mezi Izraelem a Palestinci,“ uvedl po jednáních.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu především varoval před bezpečnostními hrozbami.

"Česká republika a Izrael jsou partneři a přátelé. A společně také čelí nebezpečí jménem militantní islám. Není to jen hrozba od Islámského státu, ale také od militantního šíitského islámu šířeného Íránem."

Pravidelná setkání zástupců obou zemí se konají už více než dva roky střídavě v Izraeli a v České republice.

Premiéra Bohuslava Sobotku dnes ještě čeká přijetí u prezidenta Izraele Reuvena Rivlina a návštěva pouštní pevnosti Masada, posledního místa židovského odporu proti Římanům.

Český premiér Bohuslav Sobotka jednal v Jeruzalémě s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem | Foto: Vláda České republiky

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme