Představitelé EU mírní paniku vyvolanou ptačí chřipkou

Paniku, kterou vyvolávají zprávy o šíření ptačí chřipky, mírnili na své úterní schůzce v Lucemburku ministři zahraničí 25 členských zemí EU. Ujišťovali obyvatele Unie, že se starají o prevenci, a všechna dosud přijatá opatření shrnuli do akčního plánu, jehož plnění budou průběžně kontrolovat. Odborníci mezitím prověřují v laboratořích vzorky z dalšího ohniska ptačí chřipky v Rumunsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka | Foto: AFP

Po Turecku a Rumunsku se ptačí chřipka objevila i v první zemi Evropské unie, Řecku. Ministři zahraničí pětadvacítky se proto dohodli, že všechna dosud přijatá či rozpracovaná opatření budou shrnuta do akčního plánu, jehož plnění budou kontrolovat.

"Abychom čelili jakémukoliv přenosu smrtelného viru na člověka. Dosud se takový případ v Evropě nestal. Musíme ale být připraveni," prohlásil šéf britské diplomacie Jack Straw. Jak ale dodal eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Markos Kyprianu, Unie si je vědoma možného nebezpečí: "Ptačí chřipka i možná pandemie jsou globálními hrozbami. Nemůžeme se chránit sami, je nutná mezinárodní spolupráce."

Světová zdravotnická organizace v této souvislosti vyzývá, aby lidé nepodléhali panice a neskupovali antivirotikum Tamiflu, s tím, že to není preventivní vakcína.

O celoplošném očkování proti ptačí chřipce uvažuje Austrálie. A to v případě, že pokusy s novou domácí vakcínou dopadnou úspěšně. Očkovací látku chtějí tamní odborníci ještě tento týden vyzkoušet na lidech. Do konce roku bychom pak měli znát výsledky. Sezónní očkování proti chřipce ochranu vůči smrtícímu viru H5N1 totiž neposkytuje.

Nové případy ptačí chřipky se mezitím objevily v Rumunsku v obci C.A. Rosetti, vzdálené pouhých deset kilometrů od hranice s Ukrajinou. Virus byl zaznamenán i v obcích Maliuc a Ceamurlia de Jos, kde kvůli tomu bylo vybito všech 21 tisíc kusů drůbeže. Jako kompenzaci dostanou lidé za každý kus zabité drůbeže v přepočtu asi 6,5 Euro.

Nyní se zkoumá, zda v případě nakažených ptáků nejde o smrtící variantu viru pod označením H5N1. Evropská komise také nařídila provést testy uhynulých ptáků v Chorvatsku a Bulharsku.

O prevenci jednala i česká Ústřední preventivní nákazová komise. Jak ale Radiožurnálu řekl Stanislav Hečlo, ředitel zemědělského obchodního družstva Brniště na Českolipsku zaměřujícího se na chov krůt, konzumace drůbežího masa se lidé bát nemusejí.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme