Představitelé EU se scházejí kvůli londýnským útokům
Zatímco britská policie už pravděpodobně našla pachatele londýnských teroristických útoků, napilno mají i nejvyšší zástupci Evropské unie. Do Bruselu se dnes mimořádně sjíždějí ministři vnitra a spravedlnosti zemí pětadvacítky. Unie pak uvažuje například o zavedení systému rychlého mezistátního předávání důkazů, má být přijato několik opatření proti financování terorismu a řeč bude také o zadržování dat z telekomunikací. Právě to je přitom velmi kontroverzní.
Britské předsednictví chce tlačit na to, aby se archivovaly údaje o telefonních hovorech, textových zprávách a emailech, což by mohlo pomáhat při vyšetřování teroristických činů. Tento nápad byl na stole už po madridských krvavých útocích v roce 2004, kdy ho podporovalo krom Británie také Irsko, Francie a Švédsko.
Původní návrh předpokládá, že by poskytovatelé služeb měli tyto údaje zadržovat minimálně rok, maximálně pak tři. Šlo by o datum, čas a místo komunikace po telefonu nebo po internetu včetně neúspěšně volaných čísel. Kritici ale argumentují tím, že něco takového by bylo velmi drahé, technicky komplikované, zneužitelné a neefektivní.
V samotném centru teroristických útoků - Londýně - se pak vyšetřování pohnulo o velký krok vpřed. Policisté uvádějí, že čtyři pravděpodobní pachatelé byli Britové pákistánského původu žijící na severu země. Nejméně tři při útoku zahynuli. Jejich osobní doklady se jmény našla policie blízko míst, kde došlo k výbuchům. Policejní mluvčí na tiskové konferenci v Londýně řekl, že všichni čtyři pachatelé byli zachyceni průmyslovou kamerou s ruksaky na zádech na londýnském nádraží King´s Cross minulý čtvrtek ráno před půl devátou, tedy krátce před výbuchy.
Při raziích na jednom z šesti míst v severoanglickém Leedsu a okolí byly nalezeny výbušniny. V severní Anglii byl také zatčen jeden muž, jenž byl převezen do Londýna a nyní je tu vyslíchán. Policie oznámila, že všichni čtyři pachatelé byli britští občané: tři z nich z hrabství West Yorkshire. Podstatný pokrok ve vyšetřování nastal, když jedna rodina nahlásila jako pohřešovanou osobu jednoho z útočníků, jehož věci byly nalezeny na místě výbuchu na londýnském náměstí Tavistock.
Pokud se definitivně potvrdí předpoklad policie, že se muži v Londýně sami odpálili, bude to vůbec první sebevražedný útok na britském území. Lidé žijící v okolí mladíků, kteří londýnské útoky podle policie spáchali, jsou šokováni. "Byl to hodný kluk. Rád hrál fotbal a kriket, prostě normální kluk. Jsem šokován," říká soused jednoho z nich.
Skutečnost, že útok zřejmě spáchali mladí domácí sebevražední útočníci-muslimové, vede k obavám, že se mohou najít i jiní mladí britští radikálové, kteří se k podobným akcím odhodlají. Analytik, specializující se na síť Al-Káida Simon Reeve k tomu stanici BBC řekl: "Klíčová věc, kterou teď musejí udělat, je najít organizátora nebo organizátory útoků, a to dřív, než se těmto organizátorům podaří najít mladé nespokojené muže a udělat z nich teroristy."
Policejní vyšetřování londýnských teroristických útoků se nyní soustřeďuje na vypátrání těch, kdo útoky řídili. Při těchto útocích zahynulo nejméně 52 lidí a 700 utrpělo zranění. Podle názoru odborníků z protiteroristického útvaru atentátníci mohli být řízeni zatím neznámou osobou. Redaktor BBC pro věci bezpečnosti řekl, že ten, kdo útoky plánuje a často zacvičuje atentátníky v zacházení s výbušninami, obvykle opustí zemi připravovaného atentátu ještě před činem.
Současně rostou obavy z útoků na asi dvoumilionovou muslimskou komunitu v Británii. Její představitelé už informují o rostoucím napětí a jednotlivých incidentech.