Představitelé Fallúdži projevili ochotu ke smíru

Představitelé iráckého města Fallúdža, kde už šestým dnem pokračovaly boje mezi americkou armádou a sunnitskými odpůrci koalice, projevili ochotu uzavřít příměří. Přistoupí na něj v případě, že se americké jednotky stáhnou z města. Zástupce delegace vyjednávačů Kahtán Rubája řekl, že žádné příměří nemůže nastat, pokud americké síly budou nadále ostřelovat Fallúdžu. Katarská televize Al Jazeera odvysílala videozáznam s výhrůžkou, že američtí zajatci budou zabiti, když se americká armáda z Fallúdži nestáhne. Naopak šanci na propuštění teď mají japonská rukojmí. Měly by být propuštěny do 24 hodin na intervenci Muslimské náboženské organizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuchy v Bagdádu | Foto: EPA

Znepokojení nad vyhrocenou situací v Iráku dal tento týden najevo i generální tajemník OSN Kofi Annan. Jak Radiožurnálu vysvětlil náš velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček, k obavám vede Annana také fakt, že Rada bezpečnosti hodlá o situaci v Iráku jednat až koncem příštího týdne "OSN v této chvíli čeká na nějaká příští rozhodnutí mocné pětky Rady bezpečnosti, 5 členů, kteří mají právo veta. A ve chvíli, kdy dojde k patřičnému rozhodnutí mezi nimi a Washingtonem, tak se OSN pravděpodobně bude muset pokoušet nějakým způsobem ulehčit pro nás všechny."

Mnozí Bagdáďané se snaží civilistům ve Fallúdže pomoci. Darují krev a někteří už včera nabídli odvézt z města celé rodiny a ubytovat je ve svých domech. Do Fallúdži se ale nedalo kvůli pokračujícím bojům dostat, atak se vrátili s nepořízenou. Situace v tomto městě v takzvaném sunnitském trojúhelníku vzbudila nevoli a hněv členů irácké vládní rady, kteří se údajně sešli k napjatému jednání s americkým správcem Iráku Paulem Bremerem. Někteří z nich už rezignovali nebo rezignaci zvažují.

Pohřešovaní vojáci i civilisté

Iráčtí odpůrci koalice drží v zajetí 30 cizinců. Chystají se je popravit, jestliže se americká armáda nestáhne z města Fallúdža. Na záznamu, který dnes odvysílala televize Al-Arabíja, to tvrdí dosud neznámá irácká skupina. Mezi zajatci jsou podle ní "Japonci, Bulhaři, Izraelci, Američané, Španělé a Korejci". Američané pohřešují v Iráku dva své vojáky a několik civilistů. Zmizeli poté, co na jejich konvoj s palivem zaútočili nedaleko bagdádského letiště neznámí ozbrojenci. Podle svědků při útoku zahynulo 9 lidí.

I Italové by měli být mezi rukojmími Iráčanů. Nedaří se ale zjistit, o koho jde. Únosci požadují za jejich propuštění odchod koaličních sil z Iráku. Itálie čeká na oficiální potvrzení únosu. Zůstává záhadou totožnost 4 Italů údajně zajatých v Bagdádu skupinou iráckých ozbrojenců. Zpravodaj agentury Reuters údajně viděl rukojmí v jedné z bagdádských mešit. Muži prý plakali a křičeli, že jsou Italové.

Italské ministerstvo zahraničních věcí však oznámilo, že nebyl zajat žádný z vojáků anebo karabiniérů, žádný novinář nebo pracovník nevládních organizací operujících v Iráku. Soudí se proto, že mohlo jít o pracovníky soukromých bezpečnostních firem, kteří tu pracují pro některou z amerických či britských firem. Ti pracují v Iráku na vlastní pěst a nesdělují svou přítomnost ambasádě nebo ministerstvu zahraničních věcí.

Vláda chce kontingent ponechat v Iráku do 30. června, kdy má koalice předat moc Iráčanům. Podle průzkumů si dvě třetiny Italů přejí, aby byli jejich vojáci z Iráku staženi.

V Iráku jsou už několik dní pohřešovaní i dva Němci. Zmizeli na cestě z Jordánska na německé velvyslanectví v Bagdádu. Měli vystřídat jiné členy ochranky na ambasádě.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Vít Pohanka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme