Představitelka barmského exilu: Amnestie má ekonomický důvod

Barmská civilní vláda, která loni po pochybných volbách vystřídala vojenskou juntu, dnes podle dostupných zpráv propustila v rámci všeobecné amnestie skoro 2 stovky politických vězňů a další by mohli následovat. Mezi propuštěnými je například i disident a populární komik Zarnagar, panují však obavy o další odpůrce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní čekají v barmském hlavním městě Rangúnu na propuštěné vězně

Příbuzní čekají v barmském hlavním městě Rangúnu na propuštěné vězně | Zdroj: ČTK

Zástupce Amnesty International v Barmě však očekával, že bude odpůrců vlády propuštěno více. Souhlasí s ním i ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe.

„Co se týče radosti, jsem velmi opatrná. Samozřejmě mám osobně velkou radost za každého propuštěného politického vězně, ale stále máme přes 1700 dalších politických vězňů, kteří jsou drženi ve vězení,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe vysvětluje polovičatost amnestie politických vězňů v Barmě

Z důležitých politických vězňů byli propuštěni jen dva, ostatní jsou řadovými členy strany Národní liga pro demokracii nebo lidé, kteří byli uvězněni za používání internetu nebo mobilního telefonu.

„Ze zkušeností s minulým vojenským režimem vím, že podobné akce se konaly jen na zklidnění mezinárodního společenství a po propuštění 300 politických vězňů jich pak 500 nebo 600 zavřeli,“ vzpomíná Sabe Amthor Soe.

Kdyby podle ní chtěla současná vláda ukázat světu, že je demokratická, měla by propustit všechny politické vězně. Celá amnestie má prý především ekonomický důvod – představitelé Barmy chtějí přimět Západ, aby zrušil ekonomické sankce, a zároveň se chtějí vymanit z jednostranného vlivu Číny, který je stále silnější.

Barmská vláda také prezentuje svoji snahu vést s představiteli opozice dialog, nedávno se vůdce režimu dokonce sešel s přední disidentkou Aun Schan Su Ťij, která byla propuštěna z dlouholetého domácího vězení.

Podle Sabe Amthor Soe je však nutné vést dialog nejen s opozicí, ale i s představiteli exilu a s etnickými skupinami, na jejichž územích se stále válčí. „Pokud současná vláda v zemi nenastolí bezpečí a mír, byly by jakékoli kroky falešné,“ tvrdí.

„Osobně se domnívám, že v Barmě nedojde k revoluci. Měli jsme možnosti, které bohužel dopadly špatně, a teď musíme doufat, že změny přijdou – pomaleji, ale musíme být připraveni. Na to potřebujeme schopné a vzdělané lidi, kteří v tomto okamžiku Barmě chybí, protože několik generací nemělo možnost studovat.“

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme