Představitelům čínského dolu poprvé v historii hrozí poprava za smrt horníků

Čína sleduje historický proces s pěti představiteli uhelného dolu. Poprvé v historii totiž mohou být odsouzeni k trestu smrti. Muži jsou obžalováni z ohrožení veřejné bezpečnosti kvůli loňské havárii, při které zemřelo 76 horníků a 15 utrpělo zranění. V roce 2009 zahynulo při důlních neštěstích nejméně 2600 havířů, podle některých odhadů je ale skutečný počet obětí mnohem vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí | Foto: OKD

Přesně před rokem otřásl dolem ve východní provincii Che-nan výbuch. Podle vyšetřovatelů však k neštěstí nemuselo dojít. Vedení podniku totiž několik let ignorovalo nařízení o zlepšení pracovních podmínek, zároveň vědělo o zvyšující se koncentraci plynu v šachtě, přesto i nadále nutilo horníky pokračovat v těžbě.

Nyní jsou proto obžalováni z trestného činu, za který jim hrozí poprava. Dosud přitom bývalo pravidlem, že představitelé dolů byli potrestáni maximálně sedmiletým vězením, a to za porušení bezpečnostních pravidel.

V Číně v současnosti působí až 15 tisíc uhelných společností, nejvíce havířů ale umírá v malých, a také ilegálních dolech. I proto se je úřady snaží postupně zavírat. Jen letos jich ukončí provoz pět tisíc.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme