Předvánoční charita v Maďarsku myslí na sirotky, týrané ženy i dva soby

Sezóna dobročinných sbírek nabrala na obrátkách. Vybírá se pro chudé, bezdomovce, nemocné děti a mnohé další. V Budapešti ale rozšiřují paletu dobročinnosti i o nestandardní sbírky. I příjemci darů jsou značně neobvyklí. Lidé s dobrým srdcem tak přispívají ve sbírce třeba pro soby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobi lesní | Foto: Zoo Liberec

V předvánočním čase vybírají na potřebné klasicky zejména církve. V Maďarsku je v tomto ohledu nejaktivnější charita baptistická či maltézská, které se věnují zejména bezdomovcům. Distribuují jim vybrané oblečení, jídlo i základní hygienické potřeby.

Katolická charita pojala pomoc potřebným letos vpravdě velkolepě. Dala vzniknout kampani s názvem Být dobrým je dobré, kterou podporují i místní veřejnoprávní média. Přispět mohou lidé v dárcovských místech po celém Maďarsku. Její výtěžek poputuje zejména do Sedmihradska, části země, která je velmi chudá a nachází se v ní několik sirotčinců. Tato oblast je ale podporována vícero organizacemi po celý rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké podoby má charita v Maďarsku, shrnuje spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

V luxusním budapešťském hotelu na břehu Dunaje se dnes uskutečnil z iniciativy manželek velvyslanců v Maďarsku dobročinný bazar. Každá ambasáda zde měla svůj stánek, v kterém se prodávaly upomínkové předměty, šperky či oblečení z domoviny toho kterého velvyslanectví. Výtěžek je určen dětem i ženám, které se staly obětí násilí. Akce se zúčastnil i prezident János Áder s manželkou.

Příští sobotu pak budou na dobročinné módní přehlídce prezentovat slavné modelky spodní prádlo. Zájemci o vstup zaplatí tučné vstupné a výtěžek z této akce poputuje opět ohroženým ženám.

Charita se přesouvá na internet, kasičky v ulicích dárce už tolik nelákají

Číst článek

V Budapešti pak bude také po tři týdny fungovat takzvaná Mikulášská továrna, obrovský průhledný stan, do kterého mohou nosit rodiče se svými dětmi oblečení, potraviny či hračky, které jsou následně zabaleny a posílány do dětských domovů.

Netradiční sbírku pak připravili maďarští hokejisté, kteří po benefičním utkání, jehož se zúčastní i místní popové hvězdy, prodají přes internet dresy účastníků. Peníze pak dostanou dva sobi na soukromé farmě severně od Budapešti. Jak přesně si je Rudolf a Hvězda užijí, není zatím známo.

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme