Předvánoční výzdoba v Británii vyvolává někdy i protesty sousedů

Vánoce se blíží a s nimi přichází období venkovních výzdob na mnoha rodinných domech Britů. Někteří z nich se však uchylují k výzdobě, která vadí jejich sousedům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční výzdoba | Foto: Jan Rosenauer

Vánoční tradice a zvyky jsou v Británii poněkud jiné než na evropském kontinentě. Tak například Britové neslaví Mikuláše, který je pro nás jakousi předzvěstí přicházejících Vánoc. Snad právě to je jeden z důvodů, proč se vánoční výzdoba začíná v ulicích objevovat brzy, často už v listopadu.

Na Regentově ulici v centru Londýna jsou pásy vánočních žárovek a neonů po večerech rozsvíceny již nějakou dobu. A na venkově vidíte často bohatě osvětlené a vyzdobené celé fasády obytných domů způsobem, který ne nutně všichni považují za vkusný.

Jeden takový bohatě vyzdobený dům můžete potkat v Sonningu v hrabství Berkshire, jemuž se říká také královské Berkshire, podle královského hradu Windsor, který tu stojí.

Dům Viktora Moszczynského v Sonningu, jehož cena se odhaduje na milión liber, tedy kolem 45 miliónů korun, je působivá hrázděná stavba v takzvaném tudorském stylu z dřevěných trámů a cihel. Pan Moszczynský s rodinou na jeho venkovní výzdobu používá každým rokem 22 tisíc malých i velkých žárovek, desítky nafukovacích sněhuláků, santaklausů a sobů, z nichž mnozí zpívají a vyzývají kolemjdoucí, aby do kasičky přispívali na dobročinné účely.

Moszczynského rodina tuto akci považuje za službu veřejnosti. Nikoli však jejich sousedé. Někteří z nich si již v minulosti stěžovali na přílišný hluk z reproduktorů, které chrlí vánoční koledy. Jiní považují výzdobu za laciný efekt, který stojí kolem stovky liber týdně jen na účtech za elektřinu. V jednom případě dokonce došlo k pokusu o uloupení kasičky s penězi, do které kolemjdoucí přispívali na dobročinné účely.

A tak už loni místní samospráva poslala panu Moszczynskému příkaz ke snížení hluku, který byl doručen společně s vánoční poštou. Pan Moszczynský se samozřejmě nedal, jeho dům už byl vyzdobený. Nicméně v rozhovoru pro list Daily Mail si postěžoval, že jeho vánoční výzdoba, jejíž příprava rodině trvá čtyři týdny, se setkává s čím dál tím větším nepochopením sousedů. I od policie už dostal varování.

Bude zajímavé sledovat, co se stane letos.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme