Merkelová a Schulz se střetli v debatě. Řešili Turecko, migraci i poplatky na dálnici

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) a její vyzyvatel v boji o post na čele vlády Martin Schulz (SPD) se v neděli utkali v jediném předvolebním televizním duelu. Diskutovali o široké škále témat včetně migrace, terorismu, vztahů s Tureckem nebo dálničních poplatků pro osobní auta. Merkelová, která už je na čele vlády 12 let, přitom na diváky podle prvních průzkumů působila přesvědčivěji.

Berlín (Aktualizováno: 23:10 3. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka německé vlády Angela Merkelová debatovala v televizi s Martinem Schulzem. Merkelová podle průzkumu v debatě zvítězila. Za přesvědčivější ji mělo 55 procent diváků, Schulze 35 procent. | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Devadesátiminutový duel vysílaný čtveřicí televizních stanic byl v Německu velmi očekávaný a oba kandidáti se na něj několik týdnů připravovali. Čekalo se, že ho bude sledovat 15 až 20 milionů lidí; přes 40 procent Němců bylo přitom ještě před týdnem nerozhodnutých, komu dají v parlamentních volbách 24. září svůj hlas.

Kandidát na kancléře Martin Schulz míří na nedělní debatu | Foto: Reuters

Imigrace a terorismus

Lépe na ně podle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD působila současná šéfka německé vlády. Za přesvědčivější ji označilo 48 procent nerozhodnutých voličů, Schulze 36 procent. Mezi všemi voliči dopadla Merkelová ještě lépe, když svého vyzyvatele porazila v poměru 55 ku 35.

Velkou část svých otázek čtveřice moderátorů ve studiu, kde nebyli žádní diváci, směřovala k tématu migrace, integrace a terorismu. Merkelová mimo jiné vyjádřila přesvědčení, že islám patří k Německu, protože v zemi žijí čtyři miliony muslimů, kteří přispívají k její úspěšnosti. Zároveň se stejně jako Schulz vyslovila pro tvrdý postup vůči radikálním islámským kazatelům.

Merkelová vítězství v kapse nemá, myslí si polovina Němců

Číst článek

Kancléřka také obhajovala migrační politiku své vlády z krizového roku 2015. Šlo podle ní o velmi dramatickou situaci, v níž bylo správné běžencům pomoci otevřením hranic. Nedovedla si představit, že by se Německo na hranicích pokoušelo tisíce uprchlíků zastavit vodními děly. Podle Schulze měla v té době lépe komunikovat s evropskými partnery.

Šéf sociální demokracie se v neděli také vyslovil pro ukončení vyjednávání o vstupu Turecka do Evropské unie. Režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle něj překročil všechny meze. Merkelová chce zase uzavřít fondy, které Ankara čerpá v souvislosti s přípravou na vstup do EU. Svého soupeře ale upozornila, že pro zastavení rozhovorů je nejprve potřeba shoda všech unijních členů.

Kancléřka Angela Merkelová míří na nedělní debatu | Foto: Reuters

Z dalších témat se v neděli oba politici dotkli třeba otázky věku odchodu do důchodu, přičemž Merkelová vyslovila přesvědčení, že by se tento neměl zvyšovat nad 67 let.

Zásadně rozdílné názory mají oba politici na otázku dálničních poplatků pro osobní auta. Schulz je proti jejich zavedení, Merkelová na něm trvá. Vzhledem k tomu, že podle dosavadních průzkumů má velké šance po volbách ve funkci zůstat, nezdá se zatím zrušení mýtného pravděpodobné. Nedělní debata na tom, soudě podle prvních reakcí diváků, mnoho nezmění.

ČTK, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme