Předvolební kampaň v Polsku ve znamení sporu o dědečky

Kampaň před druhým kolem voleb polského prezidenta nabrala nečekaný spád. Televize TVN dokázala, že dědeček favorita průzkumů Donalda Tuska skutečně sloužil ve wehrmachtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda liberální Občanské platformy (PO) a prezidentský kandidát Donald Tusk | Zdroj: ČTK

S touto informací původně přišel poradce Tuskova soupeře Lecha Kaczyńského, který svého rádce vyhodil. Tusk německou minulost svých předků zpočátku kategoricky popíral. Televize TVN ale našla v berlínských archivech záznamy o tom, že Józef Tusk byl v roce 1944 rezervistou německého vojska.

"Zaskočilo mě to. Je to pro mě nová informace. V rodině se o tom nikdy nemluvilo a nenašel jsem žádnou zmínku ani v rodinných dokumentech. Stejně tak mě ale zaskočila informace, že konec války strávil dědeček v uniformě polského vojáka," řekl Donald Tusk.

Poradce Lecha Kaczyńského Jacek Kurski přišel tento týden s odhalením, že se Tuskův dědeček hlásil do wehrmachtu dobrovolně. To ale zveřejněné dokumenty nepotvrzují.

"Hon na dědečky se bohužel stal obsahem předvolební kampaně. Veřejnost má sice právo na úplnou informaci, ale nechtěl bych, aby se někdy v budoucnosti stali dědečkové hlavním tématem voleb," dodal Tusk.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme