Předvolební kampaň v Řecku provázejí protiněmecké nálady. Němci jsou dotčeni

Hněv části řecké společnosti se obrátil vůči Německu a v rámci předvolební kampaně se výpady stále stupňují. Napjaté vztahy se promítají i do běžného života, nejvíce jsou ale patrné v médiích. Na titulní straně jednoho řeckého deníku se například objevil obrázek německé kancléřky Angely Merkelové v nacistické uniformě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakát Demokratické strany v Athénách

Předvolební plakát Demokratické strany v Athénách | Zdroj: Reuters

„To jsou stará klišé, že Němci jsou nacisté. Když moji synové někdy před 15 lety hráli během dovolené fotbal s řeckými dětmi, nadávali jim do Hitlerjugend,“ říká Kostas Dimakoupolos z řeckého kulturního centra Exantas. Spolu s rodiči přišel do Berlína před více než 40 lety ještě jako malý kluk.

Mezi Řeckem a Německem to ale ve skutečnosti jiskří stále více. Řada německých novin neustále přináší příběhy líných Řeků jezdících v Porsche a neochotných se uskromnit. Řecké noviny zase nabízejí obraz Němců, kteří si chtějí Řecko podmanit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová se zajímala o dopady protiněmeckých nálad Řeků na chování Němců

„To je stará otázka, zda byla dříve slepice nebo vejce a jestli s těmi mediálními útoky začala dříve německá média, nebo řecká,“ vysvětluje profesor Alexandr Kritikos z Německého institutu pro hospodářství. Podstatné podle něj je, že média obou zemí tento stav zneužívají a snaží se z něj vytěžit co mohou, což uklidnění situace rozhodně nepomáhá.

Útoky na kancléřku Merkelovou se většiny Němců dotkly. Stejně jako zprávy o tom, jak vůči nim na Peloponéském poloostrově sílí nenávist. Mají proto strach jet do Řecka na dovolenou. Jejich zájem poklesl minimálně o 30 procent.

Řeků žije v Německu podle statistik na tři sta tisíc. Současné problémy se dotýkají i jich. „A teď dojde na snižování dluhu, to je jeden z nejčastějších vtípků, se kterými se dnes setkávají majitelé řeckých taveren, když zákazníci chtějí platit. A například ve východním Berlíně došlo k poklesu návštěvnosti řeckých podniků,“ upřesňuje Kostas Dimakoupolos.

Navzdory všem půtkám a mediálním válkám je přesto pro řadu Řeků Německo zemí zaslíbenou. „Loni jen za první půlrok sem přišlo deset tisíc Řeků, mladí vzdělaní lidé. To není migrace jako v minulosti gastarbeiteři, zemi teď opouštějí ti nejvzdělanější lidé. A s nimi odchází budoucnost Řecka,“ dodává.

Právě to považuje profesor Kritikos za jeden z největších problémů: „Jsem přesvědčený, že pokud má mít Řecko nějakou budoucnost v rámci Evropské unie, je třeba investovat právě do vědy a výzkumu a získat zpátky vysoce kvalifikované síly. Můžete ve světě navštívit jakékoli vědecké centrum a vždycky tam najdete nějakého Řeka.“

V tuto chvíli ale Řecko nedokáže své nejlepší mozky udržet a sám profesor Kritikos přiznává, že to je důvod, proč ani on o návratu do Řecka neuvažuje.

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme