Předvolební kampaň v Rusku protežuje Putina, tvrdí nevládní organizace

Rusko se chystá na nedělní prezidentské volby. Očekává se, že v nich zvítězí dosavadní premiér Vladimir Putin. Opozice označuje hlasování za nelegitimní a chystá se k dalším protestům. Podle nevládních organizací monitorujících volby dlouhodobě kampaň zjevně protežuje Vladimira Putina. Úřady to ale odmítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant s transparentem během protestů proti Putinovi v Moskvě

Demonstrant s transparentem během protestů proti Putinovi v Moskvě | Zdroj: Reuters

Nevládní organizace Golos upozorňuje, že tlak úřadů na voliče je menší než během prosincových parlamentních voleb. Kampaň je ale zjevně vedená ve prospěch premiéra a kandidáta vládní strany Jednotné Rusko Vladimira Putina.

Drtivou většinu vysílacího času věnují Putinovi všechny hlavní televizní kanály v zemi. Jeho články se zjevným předvolebním poselstvím v posledních týdnech pravidelně otiskovaly i přední deníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruskou politikou se v Ústavu mezinárodních vztahů zabývá Petr Kratochvíl, byl hostem Rádia Česko.

Organizace Golos, která se v prosinci sama stala terčem nátlaku za svou činnost, zároveň připomíná, že úřady zamítly zaregistrovat kandidaturu opozičních politiků a zejména v regionech nutí voliče vyzvednout si volební průkazy, které byly v minulosti masově zneužívány k manipulacím.

Předvolební období je plné nepřímých podvodů a manipulací

„Klíčovým problémem je to, že západní média se často zaměřují na přímé podvody při volbách, ale předvolební období je plné právě těch nepřímých podvodů nebo manipulací,“ řekl na Rádiu Česko Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů, který se zabývá ruskou politikou.

„Tyto manipulace nesouvisí jenom s vlivem provládního kandidáta, tedy v tomto případě Putina v médiích, ale i třeba s podporou ze státního rozpočtu. Na Putinovu volební kampaň samozřejmě jdou zdroje z velké části ze státních prostředků, takže o regulérnosti voleb v tomto smyslu hovořit nemůžeme,“ dodal.

Míra podvodů ale bude podle něj při prezidentských volbách menší, než jaká byla při volbách parlamentních. „Protože Putin nyní využíval takzvaných administrativních zdrojů již během volební kampaně a nemá tedy tak velkou potřebu používat přímých metod podvodů a manipulací přímo při volbách,“ vysvětlil.

Rozdrobená opozice

To, že Putin zatím nemá vážného soupeře, je podle Kratochvíla dáno tím, že opozice je velmi rozdrobená.

„Opozice, která je liberální, nechce podporovat levicové kandidáty. To se spíše voleb nezúčastní. Roztříštěnost opozice je problém nejenom v Rusku, ale v celém postsovětském prostoru, například v Bělorusku. Druhou věcí je, že Putin je velmi známý a i předvolební klipy ho líčí jako zachránce Ruska před vnějším nebezpečím i před sociálním chaosem, který si obyčejní Rusové pamatují z 90. let,“ přiblížil.

Kratochvíl předpokládá, že Putin bude zvolen už v prvním kole. „Dlouhodobě v průběhu roku 2011 a ještě na začátku roku 2012 sice docházelo k mírnému poklesu jeho popularity, ale to se v poslední době podařilo právě díky masivní mediální kampani zastavit. A podle současných výzkumů je jeho podpora 55 až 65 procent,“ uvedl.

Kandidáti prezidentských voleb v Rusku

Lenka Kabrhelová, Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme