Předvolební politická krize v Iráku se prohlubuje

Jedno z hlavních politických uskupení sunnitských Arabů se stahuje z iráckých voleb. Irácká fronta pro národní dialog to oznámila s tím, že jde o protest proti vyřazování kandidátů z voleb, za kterým prý stojí sousední Írán. Volby přitom mají proběhnout už za dva týdny. Úřady vyřadily stovky kandidátů s tím, že byli aktivními stoupenci svrženého režimu Saddáma Husajna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Irácká fronta pro národní dialog stahuje své kandidáty a k podobnému kroku vyzvala i další strany. K úplnému bojkotu hlasování ale voliče nevyzvala.

Sunnité tvrdí, že převážně šíitská vláda diskvalifikacemi oslabila jejich tábor. Vyřazen byl i jeden z vůdců fronty a dosavadní poslanec Sálih Mutlak a to proto, že byl v 70. letech ve straně Baas.

Výbor pro spravedlnost a odpovědnost, který kandidáty vyřazoval, řídí dvojice šíitů, kteří prý mají velmi silné vazby na Teherán. Otevřeně to před pár dny řekl i americký velvyslanec v Bagdádu. Spor o irácké kandidátky tak podle některých komentářů v arabském tisku připomíná další souboj mezi Spojenými státy a Teheránem.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme