Předvolební politická krize v Iráku se prohlubuje

Jedno z hlavních politických uskupení sunnitských Arabů se stahuje z iráckých voleb. Irácká fronta pro národní dialog to oznámila s tím, že jde o protest proti vyřazování kandidátů z voleb, za kterým prý stojí sousední Írán. Volby přitom mají proběhnout už za dva týdny. Úřady vyřadily stovky kandidátů s tím, že byli aktivními stoupenci svrženého režimu Saddáma Husajna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Zelená zóna v Bagdádu

Irácká fronta pro národní dialog stahuje své kandidáty a k podobnému kroku vyzvala i další strany. K úplnému bojkotu hlasování ale voliče nevyzvala.

Sunnité tvrdí, že převážně šíitská vláda diskvalifikacemi oslabila jejich tábor. Vyřazen byl i jeden z vůdců fronty a dosavadní poslanec Sálih Mutlak a to proto, že byl v 70. letech ve straně Baas.

Výbor pro spravedlnost a odpovědnost, který kandidáty vyřazoval, řídí dvojice šíitů, kteří prý mají velmi silné vazby na Teherán. Otevřeně to před pár dny řekl i americký velvyslanec v Bagdádu. Spor o irácké kandidátky tak podle některých komentářů v arabském tisku připomíná další souboj mezi Spojenými státy a Teheránem.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme