Předvolební ticho v Polsku. Třetina lidí stále neví, komu dá hlas

Polsko v sobotu zažije takzvané volební ticho. Den před parlamentními volbami totiž kandidáti už nesmí lákat voliče. Hlavním favoritem voleb je sice vládní Občanská platforma premiéra Donalda Tuska, třetina Poláků ale stále není rozhodnuta, komu dá hlas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk hovoří k poslancům Sejmu

Polský premiér Donald Tusk hovoří k poslancům Sejmu | Zdroj: ČTK

Pravidla takzvaného volebního ticha, která platí v Polsku od roku 1990, jsou velmi přísná. Den před hlasováním už nesmí kandidáti lákat voliče na svou stranu. V opačném případě by zaplatili pokutu v přepočtu třiceti tisíc korun. Žádné předvolební materiály se už nemůžou objevit ani na internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předvolební kampani v Polsku mluvil na Ráiu Česko varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Vysoká pokuta hrozí i médiím, která by otiskla předvolební komentáře, analýzy nebo preference stran. Za porušení volebního ticha by musely zaplatit až šest milionů korun.

Největšími favority na vítězství ve volbách jsou vládní Občanská platforma premiéra Donalda Tuska a opoziční Právo a Spravedlnost bývalého premiéra Jaroslawa Kaczynského. Kdyby vyhrál Tusk, podle deníku Gazeta Wyborcza píše, že by vstoupil do dějin tím, že obhájil mandát.

Šanci dostat se do Sejmu má pět stran. Jedna z nich je ale pro Poláky zcela nová a nabízí přelomový program. Jde o Hnutí Palikota podle lídra Janosze Palikota. Její program obsahuje například i zrušení náboženské výuky na školách nebo legalizaci marihuany. Jedná se o veliké překvapení. Strana totiž vznikla až v červnu a nyní má podle průzkumů třetí největší počet příznivců.

Experti se shodují, že kampaň byla nudná, stereotypní. Zúžila se na nejrůznější hesla. Oba největší kandidáti na volební vítězství Donald Tusk a Jaroslav Kaszynski odmítli účast ve společném televizním vystoupení.

Jedná se o první volby v Polsku, kdy musí politické strany ze zákona zařadit na kandidátní listiny nejméně 35 procent žen. Nikde ale není řečeno, na jakých místech mají ženy být, takže to v praxi vypadá tak, že na předních volitelných místech jsou opět většinou muži. I tak je cílem nového zákona dostat do politiky více ženského elementu.

Necelá třetina voličů nicméně pořád neví, koho nakonec zítra podpoří. Více než čtyřicet procent Poláků pak přiznává, že k volbám vůbec nepůjde.

Petr Vavrouška, Jan Piroch, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme