Preference německé vládní koalice klesají na minimum

Preference německé vládní koalice CDU a FDP stále klesají, kancléřka Merkelová ale dosavadních deset měsíců hodnotí pozitivně. Jako nejdůležitější krok označila na dnešní tiskové konferenci zdravotní reformu a stabilizaci bankovního sektoru. Média ale píší o erozi uvnitř CDU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Angela Merkelová v posledních týdnech čelí ze strany německých médií ostré kritice. Vyčítají jí pomalý postup v době řecké krize i neustálé půtky uvnitř koalice. Na tiskové konferenci, která vždy předchází vládním prázdninám, ale Merkelová hýřila vtipem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nelehké situaci německé kancléřky Angely Merkelové mluvila na Radiožurnálu berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

„Počítejte s tím, že mne po prázdninách zase uvidíte,“ vtipkovala evidentně dobře naladěná kancléřka před více než stovkou novinářů, kterým předložila bilanci své dosavadní vlády.

Zatímco voliči by ji nejraději poslali do opozice, kancléřka zhodnotila desetiměsíční působení kladně. Německo vyšlo podle Angely Merkelové z finanční a hospodářské krize silnější než se čekalo. Úsporný program označila jako zásadní pro budoucnost země.

I když podle ní došlo k několika turbulencím, hodnotí působení své vlády jako jednoznačně úspěšné. Výtky, že koalice je oslabená odmítá s tím, že ani ztráta většiny ve spolkové radě ji neodradí od reformy armády a školství.

Německá vláda ale minulý týden ztratila většinu v horní komoře parlamentu, tedy spolkové radě. Zásadní body se tedy budou prosazovat velmi těžko. Angela Merkelová proto již rezignovala na daňové škrty.

Po prázdninách chce německá vláda představit energetický koncept Německa, které se musí obejít bez jaderných elektráren, pro další desetiletí. K prosazení zásadních kroků ale vládě v Berlíně schází dostatečná podpora v horné komoře parlamentu. Rozpad koalice nebo předčasné volby kancléřka Merkelová ale rozhodně nepřipouští. Je si zcela jistá, že vláda vydrží celé funkční období.

Původně vysněný koaliční partner CDU, FDP, nyní táhne koaliční vládu dolů. Podle průzkumu veřejného mínění by se tato strana nyní vůbec nedostala do parlamentu.

Klára Stejskalová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme