Přehled největších teroristických útoků proti USA

Budovy a objekty spojených států po celém světě se už mnohokrát v minulosti staly terčem teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni 12. října došlo k útoku na amerických vojenskou loď v jemenském Adenu. Výbuchem byl těžce poškozen trup plavidla a o život přišlo 17 mrtvých vojáků. Předpokládá se, že za atentátem byl saúdsko-arabský extrémista Úsama bin Ladín.

7. července 1998 explodovaly nálože ve voze před americkým ambasádami v Nairobi v Keni a zároveň v Daressalamu v Tanzánii. Atentát si vyžádal přes 230 obětí. Opět se předpokládá, že za akcí stál Úsama bin Ladín.

25. června 1996 před obytným komplexem amerického vojenského letectva v saúdsko-arabském Dahránu vybuchla cisterna, 19 vojáků přišlo o život, 240 dalších Američanů bylo zraněno. K atentátu se přihlásil libanonský Hizballáh.

26. února 1993 se terčem útoku stalo poprvé Světové obchodní centrum v New Yorku. Nálož uložená v garážích budovy explodovala a vyžádala si 6 mrtvých a více než 1000 zraněných. Za atentátem byl údajně egyptský slepý šejk Omar Abder-Rahmán.

21. prosince 1988 vybuchla nálož na palubě letadla společnosti PanAm nad skotským Lockerbie - letecká katastrofa si vyžádala 270 obětí. Za útok měli být odpovědni agenti libyjské tajné služby, kteří údajně nálož propašovali do letadla. Jeden z nich byl o dvanáct let později odsouzen na dvacet let do vězení.

Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme