Přehled největších teroristických útoků proti USA

Budovy a objekty spojených států po celém světě se už mnohokrát v minulosti staly terčem teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni 12. října došlo k útoku na amerických vojenskou loď v jemenském Adenu. Výbuchem byl těžce poškozen trup plavidla a o život přišlo 17 mrtvých vojáků. Předpokládá se, že za atentátem byl saúdsko-arabský extrémista Úsama bin Ladín.

7. července 1998 explodovaly nálože ve voze před americkým ambasádami v Nairobi v Keni a zároveň v Daressalamu v Tanzánii. Atentát si vyžádal přes 230 obětí. Opět se předpokládá, že za akcí stál Úsama bin Ladín.

25. června 1996 před obytným komplexem amerického vojenského letectva v saúdsko-arabském Dahránu vybuchla cisterna, 19 vojáků přišlo o život, 240 dalších Američanů bylo zraněno. K atentátu se přihlásil libanonský Hizballáh.

26. února 1993 se terčem útoku stalo poprvé Světové obchodní centrum v New Yorku. Nálož uložená v garážích budovy explodovala a vyžádala si 6 mrtvých a více než 1000 zraněných. Za atentátem byl údajně egyptský slepý šejk Omar Abder-Rahmán.

21. prosince 1988 vybuchla nálož na palubě letadla společnosti PanAm nad skotským Lockerbie - letecká katastrofa si vyžádala 270 obětí. Za útok měli být odpovědni agenti libyjské tajné služby, kteří údajně nálož propašovali do letadla. Jeden z nich byl o dvanáct let později odsouzen na dvacet let do vězení.

Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme