Přehled středečních událostí, den po útoku

Chronologický přehled středečních událostí, den po útoku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

* Ve středu se po vražedných teroristických útocích na americké dominanty v New Yorku a ve Washingtonu Američané jen zvolna vzpamatovávali ze šoku. Lidé pátralií po blízkých, nezvěstných po zřícení mrakodrapů Světového obchodního střediska.

* Pokračovaly záchranné práce. Konkrétní údaje o počtu obětí nikdo neměl odvahu odhadnout, je však pravděpodobné, že Světové obchodní středisko ve svých útrobách pohřbilo tisíce lidí. Jen jedna pojišťovací společnost sídlící v jednom z mrakodrapů pohřešuje 1200 svých zaměstnanců. Mezi mrtvými je zřejmě také více než 250 newyorských hasičů. V budově ministerstva obrany, která se také částečně zřítila, je pak údajně více než 800 obětí na životech.

* Americký prezident George Bush konstatoval: " Nebyly to pouhé teroristické útoky, byl to akt války". Ministr zahraničí Colin Powell: "Spojené státy odpoví, jako kdyby šlo o válku. Kdy a jaká bude americká odveta, není zatím jasné. Stejně jako její terč."

* K cílům teroristů zřejmě patřily i sídlo amerického prezidenta - Bílý dům ve Washingtonu - a zvláštní letoun určený pro hlavu státu - Air Force One. Informovala o tom mluvčí Bílého domu Claire Buchanová. Odvolala se přitom na důvěryhodné informace, podle kterých unesené letadlo, které nakonec zasáhlo Pentagon, mířilo právě na Bílý dům.

* Americká FBI zadržela v Bostonu a na jihu Floridy v souvislosti s teroristickými útoky v New Yorku a Washingtonu několik osob, které předvedla k výslechu.

* Americké úřady povolily pouze omezené obnovení letecké dopravy nad územím země. Původně se očekávalo plné obnovení letů.

* Zbytky One Liberty Plaza ze Světového obchodního střediska se ve 23:39 SELČ zřítily v New Yorku. Policisté předtím urychleně evakuovali záchranáře, kteří pátrají v ruinách mrakodrapů po obětech úterního teroristického atentátu. Do naší půlnoci nebylo jasné, zda se stačili všichni záchranáři před zhroucením zbytků budovy dostat do bezpečí.

* Mezi oběťmi úterních teroristického útoků ve Spojených státech nebyli ve středu zaznamenáni čeští občané. Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál to uvedl generální konzul České republiky v New Yorku Petr Gandalovič. Podle něho však mnoho obyvatel naší země nemohlo odletět vzhledem k uzavřenému mezinárodnímu leteckému provozu.

* Spojené státy zatím nepožádaly a v nejbližších hodinách nepožádají Českou republiku o pomoc při odstraňování následků tragického teroristického útoku. Po jednání v Černínském paláci to řekli ministr zahraničí Jan Kavan a americký velvyslanec Craig Stapleton. Diskutovali o tom, co by mohlo Česko nabídnout, pokud by se USA rozhodly pomoci využít. Česká strana kromě pomoci na záchranných pracích nabízí i krevní plazmu, krev a krevní deriváty.

* V Praze jednala Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Václava Havla.

* Česká armáda má připraveny záchranné jednotky, v pohotovosti jsou také vojenští chemici a protivzdušná obrana. Hasičský záchranný sbor posílil podle ministra vnitra Stanislava Grosse své jednotky především v Praze a zaměřuje se zejména na bezpečnost metra.

* Skupina záchranářů byla připravena k odletu do USA.

* Stovky mladých lidí, kteří vycestovali s českou cestovní kanceláří Student Agency na studijní či pracovní pobyty do Spojených států jsou v pořádku.

* Pražané a návštěvníci hlavního města u sochy Sv. Václava vyjádřili účast a solidaritu s lidmi v USA. Konaly se také bohoslužby v několika kostelích.

* V České republice stále platí zvýšená pohotovost bezpečnostních složek a části armády. Krizový štáb, který večer zasedal na ministerstvu vnitra zakázal od čtvrtečního poledne všechny nepravidelné lety nad Českou republikou. Krizový štáb také rozšířil ostrahu průmyslových objektů, vodních zdrojů, nádrží a mostů.

* V mnoha zemích politici rušili plánovaný program a jednali o tom, jak jak čelit terorismu a zajistit bezpečnost.

* Rada NATO večer rozhodla o možnosti uplatnění z článku 5 Washingtonské smlouvy, pokud se prokáže, že útoky proti USA byly vedeny ze zahraničí. V takovém případě smluvní strany považují ozbrojený útok proti jedné nebo několika z nich v Evropě nebo Severní Americe za útok proti všem. Zavazují se pomoci napadeným členům, a to včetně ozbrojené síly.

* Ministři zahraničí 15 členských zemí Evropské unie dnes vyzvali "všechny Evropany", aby v pátek v poledne uctili třemi minutami ticha památku obětí úterních atentátů v USA; pátek 14. září vyhlásili dnem smutku. Na mimořádném zasedání v Bruselu se dále usnesli, že je třeba posílit provádění společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.

* Švédská vláda odložila vrcholnou schůzku politiků levého středu, plánovanou původně na tento víkend do Stockholmu.

* NATO oznámilo, že ruší plánovanou schůzi na úrovni náčelníků štábů, která od úterka jednala v Budapešti.

* Rusko vyjádřilo účast s USA minutou ticha v celé zemi a podniká zároveň vlastní ochranná opatření, zejména na letištích a v ulicích metropole. Ve stavu zvýšené bojové připravenosti jsou všechny vojenské oddíly v Čečensku.

* Řím posuzuje možnost svolat mimořádné jednání skupiny G8 k terorismu.

* V mnoha zemích byly evakuovány významné budovy na základě anonymních telefonátů o uložení bomby. Žádná trhavina však zatím nikde nalezena nebyla.

* Izrael uzavřel svůj vzdušný prostor i hranice vůči palestinským autonomním územím z obav před růstem palestinského násilí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme