Přehled středečních událostí, den po útoku

Chronologický přehled středečních událostí, den po útoku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

* Ve středu se po vražedných teroristických útocích na americké dominanty v New Yorku a ve Washingtonu Američané jen zvolna vzpamatovávali ze šoku. Lidé pátralií po blízkých, nezvěstných po zřícení mrakodrapů Světového obchodního střediska.

* Pokračovaly záchranné práce. Konkrétní údaje o počtu obětí nikdo neměl odvahu odhadnout, je však pravděpodobné, že Světové obchodní středisko ve svých útrobách pohřbilo tisíce lidí. Jen jedna pojišťovací společnost sídlící v jednom z mrakodrapů pohřešuje 1200 svých zaměstnanců. Mezi mrtvými je zřejmě také více než 250 newyorských hasičů. V budově ministerstva obrany, která se také částečně zřítila, je pak údajně více než 800 obětí na životech.

* Americký prezident George Bush konstatoval: " Nebyly to pouhé teroristické útoky, byl to akt války". Ministr zahraničí Colin Powell: "Spojené státy odpoví, jako kdyby šlo o válku. Kdy a jaká bude americká odveta, není zatím jasné. Stejně jako její terč."

* K cílům teroristů zřejmě patřily i sídlo amerického prezidenta - Bílý dům ve Washingtonu - a zvláštní letoun určený pro hlavu státu - Air Force One. Informovala o tom mluvčí Bílého domu Claire Buchanová. Odvolala se přitom na důvěryhodné informace, podle kterých unesené letadlo, které nakonec zasáhlo Pentagon, mířilo právě na Bílý dům.

* Americká FBI zadržela v Bostonu a na jihu Floridy v souvislosti s teroristickými útoky v New Yorku a Washingtonu několik osob, které předvedla k výslechu.

* Americké úřady povolily pouze omezené obnovení letecké dopravy nad územím země. Původně se očekávalo plné obnovení letů.

* Zbytky One Liberty Plaza ze Světového obchodního střediska se ve 23:39 SELČ zřítily v New Yorku. Policisté předtím urychleně evakuovali záchranáře, kteří pátrají v ruinách mrakodrapů po obětech úterního teroristického atentátu. Do naší půlnoci nebylo jasné, zda se stačili všichni záchranáři před zhroucením zbytků budovy dostat do bezpečí.

* Mezi oběťmi úterních teroristického útoků ve Spojených státech nebyli ve středu zaznamenáni čeští občané. Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál to uvedl generální konzul České republiky v New Yorku Petr Gandalovič. Podle něho však mnoho obyvatel naší země nemohlo odletět vzhledem k uzavřenému mezinárodnímu leteckému provozu.

* Spojené státy zatím nepožádaly a v nejbližších hodinách nepožádají Českou republiku o pomoc při odstraňování následků tragického teroristického útoku. Po jednání v Černínském paláci to řekli ministr zahraničí Jan Kavan a americký velvyslanec Craig Stapleton. Diskutovali o tom, co by mohlo Česko nabídnout, pokud by se USA rozhodly pomoci využít. Česká strana kromě pomoci na záchranných pracích nabízí i krevní plazmu, krev a krevní deriváty.

* V Praze jednala Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Václava Havla.

* Česká armáda má připraveny záchranné jednotky, v pohotovosti jsou také vojenští chemici a protivzdušná obrana. Hasičský záchranný sbor posílil podle ministra vnitra Stanislava Grosse své jednotky především v Praze a zaměřuje se zejména na bezpečnost metra.

* Skupina záchranářů byla připravena k odletu do USA.

* Stovky mladých lidí, kteří vycestovali s českou cestovní kanceláří Student Agency na studijní či pracovní pobyty do Spojených států jsou v pořádku.

* Pražané a návštěvníci hlavního města u sochy Sv. Václava vyjádřili účast a solidaritu s lidmi v USA. Konaly se také bohoslužby v několika kostelích.

* V České republice stále platí zvýšená pohotovost bezpečnostních složek a části armády. Krizový štáb, který večer zasedal na ministerstvu vnitra zakázal od čtvrtečního poledne všechny nepravidelné lety nad Českou republikou. Krizový štáb také rozšířil ostrahu průmyslových objektů, vodních zdrojů, nádrží a mostů.

* V mnoha zemích politici rušili plánovaný program a jednali o tom, jak jak čelit terorismu a zajistit bezpečnost.

* Rada NATO večer rozhodla o možnosti uplatnění z článku 5 Washingtonské smlouvy, pokud se prokáže, že útoky proti USA byly vedeny ze zahraničí. V takovém případě smluvní strany považují ozbrojený útok proti jedné nebo několika z nich v Evropě nebo Severní Americe za útok proti všem. Zavazují se pomoci napadeným členům, a to včetně ozbrojené síly.

* Ministři zahraničí 15 členských zemí Evropské unie dnes vyzvali "všechny Evropany", aby v pátek v poledne uctili třemi minutami ticha památku obětí úterních atentátů v USA; pátek 14. září vyhlásili dnem smutku. Na mimořádném zasedání v Bruselu se dále usnesli, že je třeba posílit provádění společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.

* Švédská vláda odložila vrcholnou schůzku politiků levého středu, plánovanou původně na tento víkend do Stockholmu.

* NATO oznámilo, že ruší plánovanou schůzi na úrovni náčelníků štábů, která od úterka jednala v Budapešti.

* Rusko vyjádřilo účast s USA minutou ticha v celé zemi a podniká zároveň vlastní ochranná opatření, zejména na letištích a v ulicích metropole. Ve stavu zvýšené bojové připravenosti jsou všechny vojenské oddíly v Čečensku.

* Řím posuzuje možnost svolat mimořádné jednání skupiny G8 k terorismu.

* V mnoha zemích byly evakuovány významné budovy na základě anonymních telefonátů o uložení bomby. Žádná trhavina však zatím nikde nalezena nebyla.

* Izrael uzavřel svůj vzdušný prostor i hranice vůči palestinským autonomním územím z obav před růstem palestinského násilí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme