Překlad 'papežovy knihy' urazil feministky a homosexuály

Kniha rozhovorů novináře Petera Seewalda s hlavou katolické církve vyvolala rozruch ještě před tím, než byla ve Vatikánu slavnostně představena veřejnosti. Zaujala především pasáž, ve které papež vůbec poprvé v historii připustil možnost použití kondomu. Podle Tomáše Halíka se ale o revoluční výrok nejedná. Naopak, jeho nepřesný překlad urazil feministky a homosexuály.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jaroslav Skalický

Ve Vatikánu dnes prezentovali knihu německého novináře Petera Seewalda „Světlo světa. Papež, Církev a znamení času“. Už krátké úryvky a shrnutí témat, zveřejněné vatikánským deníkem L´Osservatore Romano před několika dny, vzbudily velkou pozornost.

V Itálii propukla kolem úryvků polemika, způsobená nepřesným překladem z Němčiny do Italštiny. V Němčině papež hovořil o tom, že připouští užívání kondomů v případě mužských prostitutů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Halík mluví nejen o knize rozhovorů s papežem Benediktem XVI. v Ozvěnách dne.mp3

„Vatikánský deník L´Osservatore Romano se zřejmě necítil na tak odvážné slovo a termín přeložil jako prostitutka. Tento překlad rozhořčil homosexuály a feministky, kteří to považují za urážlivé,“ říká spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Někteří pozorovatelé ale fakt, že papež vůbec připouští užívání kondomu, označují za hotovou revoluci. Bez ohledu na nešťastně zvolený překlad to ale ani tak neznamená tolerantnější přístup katolické církve k homosexualitě.

„Papež to později upřesnil. Pro Benedikta XVI. a katolickou církev je homosexualita ‚těžká zkouška, ve které se mohou někteří lidé měřit, ale neznamená to, že by taková volba byla morálně správná‘. Homosexualita je v rozporu s původní vůlí boží, a proto podle papeže nemohou homosexuálové zastávat úřad kněze,“ vysvětluje Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi mluví o reakcích na knihu Světlo světa ve Stalo se dnes.mp3

Papež řekl, že v některých případech je použití antikoncepce oprávněné. Toto stanovisko uvítala především Světová zdravotnická organizace a OSN.

„Papež říká, že v některých mimořádných případech je tento druh antikoncepce morálně oprávněný, ale stále zdůrazňuje, že rozšíření antikoncepce vedlo k banalizaci sexuality a základní stanovisko je stále negativní,“ upřesňuje prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.

Podle něj chtěl papež říci, že tím hlavním řešením je manželská věrnost, což neznamená, že by vylučoval používání kondomů pro lidi nakažené AIDS.

Kniha už je vyprodaná

Kniha s titutlem „Světlo světa. Papež, Církev a znamení času“ je druhou knihou rozhovorů novináře Petera Seewalda s nynějším papežem. Tu první napsal v roce 1992 ještě když byl Joseph Ratzinger kardinálem.

Kniha byla vytištěna v desítkách tisíc exemplářů, především italsky ale i německy. Podle italské spolupracovnice ČRo Vědunky Lunardi jsou knihy papežů vždy bestsellerem, i když knihy Benedikta XVI. jsou prodávané méně, než knihy jeho předchůdce Jana Pavla II..

Benedikt XVI. s knihou Světlo světa.jpg

„První vydání Seewaldovi knihy čítající 50 tisíc výtisků bylo úplně vyprodáno a připravuje se další edice,“ říká Lunardi.

„Papež Benedikt XVI. je vstřícný vůči médiím, byl prvním papežem, který poskytl interview řadě novinářů již před několika lety. Má svůj profil na facebooku a podporuje všechny formy internetové komunikace,“ dodává prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.

Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme