Překvapení levicových primárek: Valls postupuje z druhého místa, vyhrál exministr Hamon

Do druhého kola takzvaných primárek francouzské levice postoupil bývalý ministr školství Benoit Hamon, který překvapivě zvítězil, a původně favorizovaný expremiér Manuel Valls. Hamona, představitele levicového tábora Socialistické strany, podpořil z třetího místa Arnaud Montebourg. Zvýšil tak Hamonovi naděje na celkové vítězství příští neděli. Z druhého kola vzejde kandidát tradiční levice na prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levicový kandidát na prezidenta Benoit Hamon | Zdroj: Reuters

Po sečtení 80 procent odevzdaných lístků má Hamon 36,35 procenta hlasů. Valls získal 31,11 procenta a třetí zůstal daleko za nimi Montebourg se 17,52 procenta hlasů. Volební účast byla podle nočních údajů 1,25 milionu voličů.

Montenbourgova podpora pro Hamona je velice cenná, protože pokud se stejně zachovají i Montebourgovi voliči, měl by Hamon za týden zaručenu výhru s nadpoloviční většinou.

Valls varuje před zdrcující porážkou

Podle francouzských médií Hamonovy preference těsně před prvním kolem prudce stoupaly. Jeho stěžejním slibem bylo odhodlání prosadit v zemi minimální zaručený příjem, se kterým se v Evropě začalo experimentovat ve Finsku. Hamon po ohlášení prvních výsledků prohlásil, že jeho umístění v čele je poselstvím naděje. Valls oponoval, že ve druhém kole ještě není nic jisté, a pohrozil, že Hamonovo celkové vítězství by v celonárodních volbách vyústilo ve zdrcující porážku pro levici.

Podobně jako před dvěma měsíci u pravice se o kandidaturu v levicovém táboře utkalo sedm politiků - čtyři z nich, včetně Vallse a Hamona, jsou členy Socialistické strany.

Účast byla oproti pravici nižší, což média přisuzují přesvědčení veřejnosti, že levicový kandidát v prezidentských volbách na jaře stejně neuspěje. Do závěrečného prezidentského duelu 7. května se podle průzkumů zřejmě dostane kandidát umírněné pravice François Fillon, který loni v listopadu jasně, ale o to překvapivěji vyhrál primárky konzervativců a sjednotil tradiční pravici v zemi. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme