Přelety nad Sýrií budou možná bezpečnější, Rusko a USA chystají memorandum

Poslední detaily o bezpečnosti při přeletech nad Sýrií dolaďují Rusko a Spojené státy. Memorandum má určit základní pravidla pro letadla obou zemí, které v Sýrii vedou ozbrojenou kampaň. Moskva a Washington o něm začaly jednat poté, co se Rusko vložilo do syrského konfliktu, a narostly obavy z možné srážky letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko za posledních 24 hodin podniklo přes 50 náletů na pozice islamistů. V náletech pokračuje i koalice vedená Spojenými státy | Zdroj: Reuters

Spojené státy s Ruskem už potřetí jednaly přes videokonferenci o dohodě, která by stanovila minimální bezpečnou vzdálenost mezi americkými a ruskými stíhačkami a používání společných radiofrekvencí pro nouzové hlášení.

Pentagon v předchozích dnech upozornil, že se ruská letadla několikrát přiblížila na pouhých pár kilometrů americkým bezpilotním letounům nebo stíhačkám.

Ministr obrany Ashton Carter ve středu znovu tvrdě kritizoval Moskvu za „neprofesionální chování" a varoval, že kroky Ruska a podpora Bašára Asada neoslabí takzvaný Islámský stát, ale přiživí občanskou válku v Sýrii.

Sýrie | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme