Premiér Austrálie prý vyzval Rusko, aby přiznalo odpovědnost za pád letadla na Ukrajině

Australský premiér údajně vyzval ruského prezidenta k omluvě za havárii malajsijského letounu na Ukrajině. Informovala o tom australská televize SBS. Tony Abbott chce po Vladimiru Putinovi, aby uznal podíl Ruska na červencové nehodě a odškodnil rodiny všech 298 obětí. Moskva to přímo nekomentovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Tony Abbott na setkání zemí APEC v Pekingu

Australský premiér Tony Abbott na setkání zemí APEC v Pekingu | Zdroj: Reuters

Podle australských vládních zdrojů Abbott dnes Putinovi připomněl, že když Spojené státy v roce 1988 omylem sestřelily íránské civilní letadlo, omluvily se za to a vyplatily kompenzace.

„Premiér tento precedens zmínil při rozhovoru s prezidentem Putinem,“ citoval australský server dailytelegraph.com.au Abbottovu mluvčí.

Při čtvrthodinovém rozhovoru s Putinem na dnešní galavečeři v Pekingu prý Abbott vyzval k tomu, aby Moskva v tomto ohledu následovala příklad Washingtonu.

Při červencovém pádu letadla na Ukrajině zahynulo všech 298 lidí na palubě. Většina cestujících byli Nizozemci a Australané. Z údajného sestřelení letadla se vzájemně obviňují proruští separatisté a ukrajinská armáda. Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy v Doněcké oblasti označila to, že letadlo zasáhlo „množství vnějších objektů s vysokou energií“. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara.
Zdroj: ČTK

Při neoficiální konverzaci s Putinem údajně Abbott ruskému vůdci řekl, že Austrálie má spolehlivé důkazy, podle nichž Rusko vyzbrojilo povstalce, kteří stroj společnosti Malaysian Airlines sestřelili.

Na základě tajných informací „let MH17 zlikvidovala střela odpálená z raketometu, který pocházel z Ruska a který se po incidentu zase vrátil na ruské území“, konstatoval podle své mluvčí Abbott.

Moskva vyjádření přímo nekomentovala. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov sdělil pouze, že Putin a Abbott na své dnešní schůzce vyzvali k rychlejšímu vyšetřování červencového pádu boeingu letícího na lince Amsterodam - Kuala Lumpur.

ČTK, Marie Machytková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme