Premiér Blair představí harmonogram stahování Britů z Iráku

Velká Británie co nevidět začne se stahováním svých vojáků z Iráku. Pravděpodobně už dnes premiér Tony Blair představí světu harmonogram snižování britského kontingentu. Prvních 1500 mužů opustí jihoiráckou Basru během několika týdnů. Nejpozději do Vánoc by se domů mělo vrátit na 3000 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské helikoptéry na letišti v Basře | Foto: Jiří Hošek

Británie má v Iráku druhý největší kontingent mezinárodních sil. V první fázi spojenecké invaze nasadila 46 tisíc vojáků, v současné době jich v okolí Basry působí 7200. Během nasazení v Iráku 130 britských vojáků zahynulo.

Jak televizi BBC řekl bývalý velitel britských jednotek OSN Bob Stewart, Basra se už bez britských vojáků obejde. "Basra se velmi liší třeba od Bagdádu, je určitým způsobem více přátelská. Britové tedy mají právo se odtamtud stáhnout. Už dříve totiž řekli: Když to okolnosti dovolí, odejdeme."

Expert na celosvětovou bezpečnostní tématiku Dan Plesch odpověděl britské televizi BBC na otázku, proč se Británie rozhodla pro stažení vojáků a jak bude nápomocná v krizové situaci například Američanům:

"Na jednu stranu je to proto, že Britové nesouhlasí s novou americkou strategií pokračovat ve vojenských operacích v Iráku, a chtějí být opravdu mimo bitevní pole. Na druhou stranu ale pokud by se objevil větší konflikt, například v rámci íránského jaderného programu, tak bude britská armáda ve velmi zranitelné pozici. Přesto premiér Blair oznámil, že v případě nutnosti je připraven proti Íránu vojensky zasáhnout a pomoci."

Britské vládní zdroje uvádějí, že odsun by se mohl zpomalit v případě zhoršení bezpečnostní situace v Iráku. Bílý dům potvrdil, že prezident George Bush včera hovořil s premiérem Blairem. Americký prezident nedávno oznámil záměr vyslat do Iráku dodatečných 21 tisíc vojáků. Podle mluvčího Bílého domu má Británie v jižním Iráku robustní sílu a podmínky v Basře se zlepšily do té míry, že je možné svěřit větší kontrolu Iráčanům.

Milan Kocourek, Marika Táborská, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme