Premiér do Bruselu kvůli poruše letadla nedorazil

Český premiér Jan Fischer chtěl letět do bruselského ústředí Evropské unie, aby objasňoval, jak Češi naloží s Lisabonskou smlouvou, tedy zda a kdy ji podepíše prezident Václav Klaus. Technická závada na řízení výškového kormidla ale zmařiila premiérův odlet, s evropskými partnery proto uspořádal videokonferenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer přichází na jednání vlády ČR

Premiér Jan Fischer přichází na jednání vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Lisabonskou smlouvu schválil Parlament, ale prezident Klaus ji odmítá podepsat, dokud Ústavní soud nerozhodne o stížnosti některých senátorů.

Fischer situaci vysvětloval předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi a švédskému premiérovi Fredriku Reinfeldtovi, jehož země teď Unii předsedá.

Náměstek českého ministra pro evropské záležitosti Marek Mora, který byl v premiérově doprovodu, uvedl, že považuje pro Českou republiku za splnitelný všeobecně vznášený požadavek ratifikace Lisabonské smlouvy do konce roku. Jak konstatoval ne vysílání Rádia Česko, nečeká, že prezident Václav Klaus bude ratifikaci zdržovat.

Kritika europoslanců?

Česko se může dočkat kritiky od europoslanců, kteří budou projednávat ratifikaci Lisabonské smlouvy po irském referendu. Slova o tom, že by Česká republika neměla stavět další překážky platnosti smlouvy, se ozývají z různých částí politického spektra Evropského parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švédský lidovecký poslanec Gunnar Hökmark a bývalá maďarská socialistická ministryně zahraničí Kinga Göntzová k ratifikaci Lisabonské smlouvy Českem

"Neměli bychom vyvíjet nátlak na žádnou zemi. Ale se vší úctou k prezidentu Klausovi, také on by měl respektovat, že všichni čekáme na Českou republiku. Nemyslím, že by on nebo kdokoli jiný udělal Česku dobrou službu, pokud bude v Evropě převládat pocit, že Česko dělá obstrukce aniž by k tomu byl důvod. V českém parlamentu přece smlouva získala většinu." říká švédský poslanec za evropské lidovce Gunnar Hökmark.

Jeho socialistická kolegyně, bývalá maďarská ministryně zahraničí Kinga Göntzová zastává podobný názor: "Po irském referendu je opravdu to, co by měli Česko a jeho prezident udělat, podepsat smlouvu co nejrychleji."

Pavel Novák, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme