Premiér Fischer jednal o obchodu v Hongkongu
Nové obchodní příležitosti a možné investory v Hongkongu má pomoci najít mise vedená premiérem Janem Fischerem. Hongkong je čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky v Asii a firmy ho využívají také jako vstupní místo do Číny.
Premiér Fischer kvůli domácí politické krizi zrušil návštěvu Mongolska. I tam měl podpořit obchodní kontakty. Odmítá ale kritiku z úst šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že ve složité době neměl na cestu do Hongkongu, Makaa a na Filipíny jezdit vůbec:
"Mám tady řadu lidí z podnikatelského sektoru, z hospodářské komory, připojil se k nám i zástupce CzechInvestu. Myslím si, že je to určitě prospěšnější a mohl jsem pro podnikatelské prostředí v této době problémů české ekonomiky udělat více, než kdybych odjel v sobotu či v neděli na víkend na chalupu," řekl Radiožurnálu premiér Fischer.
Fischer dodal, že Hongkong je velmi dynamicky se vyvíjející teritorium. "Je to i vstup pro náš export do Číny. Třináctimiliardový obrat s Čínou jde ze třetiny právě přes Hongkong. My proto velmi stojíme o hongkongské investory a samozřejmě i to, poskytnout zde prostor i našim firmám," uvedl Fischer.
Fischer teď míří z Hongkongu na Filipíny. I tam by měl podpořit obchodní kontakty s Českem; jednat by měl i o pracovní migraci z této země v Evropské unii. Kvůli ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka proti říjnovým volbám Fischer zrušil návštěvu Mongolska, kam měl letět ještě před Hongkongem.
Naproti tomu lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek cestu ministerského předsedy do Asie dost dobře nechápe. "Úřednická vláda je od toho, aby úřadovala," sdělil iDNES.cz. Server napsal, že Fischer celou cestu do Asie na poslední chvíli zrušil.
expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek k Fischerově návštěvě Asie výhrady nemá.
Hongkong je někdejší britskou kolonií, kterou Londýn předal Číně v roce 1997. Oblast je jedním z hospodářských nervových center své části světa.