Premiér Jan Fischer bude jednat v Kosovu

Český premiér Jan Fischer ve středu navštíví Kosovo. Zavítá k české jednotce kontingentu Severoatlantické aliance KFOR a bude jednat s nejvyššími kosovskými představiteli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

Jan Fischer se sejde s kosovským premiérem Hashimem Thacim a s kosovským prezidentem Fatmirem Sejdiem. Hlavními tématy rozhovorů má být česká podpora rozvoje Kosova v rámci zahraniční pomoci, další přítomnost českého kontingentu a vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi.

Premiér české vlády navštíví také českou jednotku mise KFOR. Čeští vojáci dostali před týdnem poprvé za deset let působení české armády v KFOR za úkol chránit hlavní velitelství mezinárodních mírových sil v Prištině. Na střežení velitelství na základně "Film city" na okraji Prištiny se bude do 12. září podílet 62 příslušníků českého kontingentu v silách KFOR.

Jádro současného 15. kontingentu české armády v KFOR tvoří příslušníci 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu a 14. brigády logistické podpory z Pardubic.

Kdysi jihosrbská provincie Kosovo s převážně albánským obyvatelstvem jednostranně vyhlásila nezávislost v únoru 2008. Nový stát uznaly USA i většina členských zemí Evropské unie včetně České republiky. Naopak nejrozhodněji proti se postavilo Srbsko a Rusko, podle jejich názoru vznik samostatného Kosova odporuje mezinárodnímu právu.

Přečtěte si také:
Srbský prezident nesouhlasí s plánem OSN na reformu mezinárodních sil v Kosovu
Miliardu eur chce získat Evropská komise pro Kosovo od dárcovských států
Gates: Američtí vojáci zůstanou v Kosovu ještě nejméně rok
Kosovský parlament schválil vyhlášení nezávislosti provincie na Srbsku

Jaromír Janev, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme