Premiér libyjské prozatímní vlády varuje před vnitřními spory

Premiér libyjské prozatímní vlády Mahmúd Džibríl v projevu k národu vyzval k jednotě při obnově země a varoval před propuknutím sporů mezi jednotlivými libyjskými skupinami. Ve svém prvním projevu na půdě Tripolisu od jeho dobytí a od útěku Muammara Kaddáfího také prohlásil, že libyjský boj za osvobození skončí pouze dopadením či zneškodněním bývalého diktátora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Džibríl. Premiér libyjské Přechodné národní rady

Mahmúd Džibríl. Premiér libyjské Přechodné národní rady | Zdroj: Reuters

Národní přechodná rada, která dnes řídí Libyi, je složená z několika frakcí. V tom je její určitá výhoda, protože reprezentuje celou Libyi, ale zároveň i slabina. „Ta už se projevila v tom, že ne všechny skupiny poslouchaly vedení v Benghází,“ upozornil komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák a zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín ve Světě o desáté.

Povstalci, kteří dobyli Tripolis, bez přispění přechodné vlády na východě země, budou teď mít naprosto oprávněný pocit, že se nemohou nechat vyštípat z mocenských pozic. „problém může být akutní za nějakou dobu, zatím se to příliš neprojevilo,“ řekl zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín, který se nedávno z Libye vrátil.

Přechodná národní rada chce vybudovat jednotnou armádu. Chce tím docílit toho, aby zbraně zůstaly jen v rukou vojáků, nikoli celého národa. A právě do toho budou zasahovat i libyjští kmenoví vůdci. Jejich slovo ale není tak silné, jak by se mohlo zdát. Důležité proto bude to, jak se mezi sebou dohodnou představitelé nejvýznamnějších kmenů.

Jestli se podaří získat zbraně od lidí zpět, je samozřejmě otázkou. „Ale například v Misurátě jsem viděl, že zbraně vydávali proti podpisu. Čili existuje jakási registrace, kdo je má, a existuje určitá šance, že se alespoň část zbraní podaří dostat pod kontrolu,“ přiblížil Martin Dorazín.

„Pozitivním faktorem je to, že je tam velice silná libyjská identita. Lidé říkají, že na prvním místě jsou Libyjci a až pak příslušníci kmene,“ dodal Daorazín. Povstalci zatím prohlašují, že všechny záležitosti budou řešit, až dobojují poslední bitvu. Bývalý libyjský vůdce Kaddáfí se totiž zatím skrývá na neznámém místě, spekuluje se však o tom, že tajně uprchl do sousedního Nigeru. Kaddáfí to ale v novém zvukovém záznamu popírá.

Martin Dorazín, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme