‚Dokážeme si kontrolovat hranici lépe.‘ Orbán odmítl návrh Merkelové na posílení agentury Frontex

Maďarský premiér Viktor Orbán označil za nepřijatelné, že Evropská unie chce připravit Maďarsko o jeho právo chránit své vlastní hranice. Orbán tak v pondělí reagoval na návrhy německé kancléřky Angely Merkelové posílit unijní pohraniční agenturu Frontex při ochraně vnějších hranic unie.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

„Vítáme, že Evropská unie místo kvót konečně obrací pozornost k ochraně hranic,“ řekl podle tiskových agentur Orbán. „Nicméně není správné, že bychom měli přijít o naše právo chránit hranice a že Brusel chce místo nás převzít odpovědnost,“ dodal.

‚Víte lépe, co chce Maďar?‘ Orbán odmítl výtky europoslanců kvůli porušování unijních hodnot

Číst článek

„Nedovolíme nikomu, aby nám vzal byť jediné písmenko z našeho práva na kontrolu vlastní hranice. Dokážeme lépe kontrolovat hranici než kdokoli v Bruselu,“ zdůraznil předseda vlády v projevu, jímž zahájil podzimní zasedání maďarského parlamentu.

Zároveň obvinil Evropskou komisi, že jí vlastně jde o usnadnění imigrace. „Cílem Bruselu není chránit hranice Evropské unie, nýbrž spíše vytvořit přijímací službu ke zvládnutí imigrace než k jejímu zastavení,“ uvedl Orbán.

„Maďarsko není žádný průchod ani uprchlický tábor. Kdybychom se chtěli míchat s jinými kulturami nebo civilizacemi, nejprve bychom to konzultovali,“ prohlásil také premiér. Zároveň dodal, že by „tuto myšlenku před maďarským lidem rozhodně neobhajoval“.

Kurz hlasoval proti Maďarsku

Orbán také sdělil, že chce tento postoj vyjádřit i na neformálním summitu prezidentů a premiérů unie v Salcburku, kde se bude jednat rovněž o migraci.

Německá kancléřka Merkelová a rakouský kancléř Sebastian Kurz v neděli v Berlíně uvedli, že chtějí zlepšit ostrahu vnější hranice unie. Německo podle kancléřky sdílí priority rakouského předsednictví včetně zlepšení ostrahy vnější hranice.

V Maďarsku máme tyranii a Orbán je nebezpečný pro celou Evropu, říká maďarská filozofka

Číst článek

Evropská komise navrhuje zvýšit počet zaměstnanců agentury Frontex na deset tisíc. Kurz v Berlíně řekl, že cílem je tohoto čísla dosáhnout do roku 2020.

Německá média spekulovala, že by Merkelová s Kurzem mohla hovořit také o maďarském premiérovi Orbánovi. Evropský parlament minulou středu schválil doporučení, aby země Evropské unie zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Kurz byl dlouho považován za Orbánova spojence, před hlasováním ale podpořil zahájení procedury proti Budapešti.

Orbán v pondělním projevu také ujistil, že jeho vláda podnikne právní kroky proti způsobu, jímž Evropský parlament zmíněné doporučení schválil. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó hned po hlasování europoslanců označil sčítání hlasů za podvodné, protože se podle jeho názoru měly i absence započítat jako hlasy proti návrhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme