Premiér Paroubek obvinil polský týdeník z ostouzení české vlády

Český premiér Jiří Paroubek se pustil do polemiky s polským týdeníkem Wprost. V článku, který Wprost dnes otiskl, premiér obvinil týdeník ze zasahování do českých vnitřních záležitostí a z ostouzení české vlády i jejího premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Týdeník Wprost srovnával v komentáři českou a polskou vládu. Dospěl k závěru, že v Polsku, České republice i Maďarsku chybějí výrazné politické osobnosti a vlády se pouze snaží udržet moc. Premiér Paroubek to cítí jako urážku své vlády i sociální demokracie.

Svůj článek začal bojovně. Píše, že čeští čtenáři, kterým se do rukou dostal překlad článku týdeníku Wprost, nejsou dostatečně informovaní o roli týdeníku na polské politické scéně. Premiér připomíná, že šéfredaktor Marek Król je bývalým tajemníkem Ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany. Ministerský předseda odmítá tvrzení, že je stejně jako polský premiér Marek Belka druhořadým politikem, který se dostal k moci díky tomu, že levicová koncepce vlád v Čechách i v Polsku vyhasla a jediným cílem vlády je přečkat do voleb.

Jiří Paroubek ve své obraně dlouze popisuje svůj politický vzestup od komunální úrovně až po tu nejvyšší. Podezření o podivném hospodaření na pražském magistrátu - konkrétně o prodeji pražských vodovodů - označuje za věc, kterou už stokrát vysvětlil a se kterou nemá nic společného. Týdeníku Wprost vyčítá, že se zajímá o povrchní a populistické záležitosti.

Problém s technoparty, o kterém se polský týdeník zmínil, považuje za stejně podružný jako barvu košile. Tyto věci sice mají vliv na veřejné mínění, ale jen krátkodobě, soudí premiér. Lidé se o ně přestanou zajímat, jakmile je vyřešíme. A už jsme je vyřešili, napsal Jiří Paroubek.

Podle jeho názoru mají na život lidí vliv jiná a důležitější rozhodnutí vlády a podle nich občané posuzují politiky. Reálné výsledky, týkající se například životní úrovně, mluví v náš prospěch, napsal český premiér.

Agaton Koziński - autor článku, na který Jiří Paroubek reagoval, v odpovědi připomíná, že český premiér jedná i s komunisty, a proto nikoho neudivuje premiérova chuť zacpat ústa polskému tisku. Samozřejmě, že nikdo nemá rád, když se o něm v zahraničí píše ošklivě, ale na druhé straně - čeští sociální demokraté zatím neposkytli důvod, aby se o nich psalo hezky. Stačí jen připomenout neslavný odchod Vladimíra Špidly nebo skandály Stanislava Grosse.

Ještě, že se v příštím roce budou konat volby. Nový vládní tým snad dokáže, že bude možné popisovat hospodářské úspěchy této země. Zatím na ně - zdá se - mají monopol sousedé Slováci, napsal týdeník Wprost v reakci na článek českého premiéra.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme