Česko věnuje přes 60 milionů korun na humanitární pomoc v Iráku, oznámil premiér Sobotka

Česko podpoří návrat uprchlíků zpět do Iráku. Je to jeden z cílů humanitárních projektů za více než 60 milionů korun, které letos Česko vynaloží na pomoc Iráku. Iráckému premiérovi Hajdaru Abádímu to v Bagdádu řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Jednali spolu mimo jiné o poválečné obnově Iráku. Český premiér navštívil i české vojáky na základně Balad.

Bagdád (Aktualizováno: 19:52 27. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Bohuslava Sobotky v Iráku se svým iráckým protějškem Hajdarem Al-Abádím

Jednání Bohuslava Sobotky v Iráku se svým iráckým protějškem Hajdarem Al-Abádím | Foto: Štěpán Sedláček | Zdroj: Český rozhlas

„Chci ještě jednou pogratulovat irácké vládě ke strategické porážce na území Iráku,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který připomněl, že v boji proti takzvanému Islámskému státu irácká armáda využívá také české zbraně a bojové letouny L-159.

Oba premiéři také jednali o hospodářské spolupráci. „Nabízíme i možnost účasti našich strojírenských firem při rekonstrukci a rozvoji iráckých rafinérií.“

Úspěch irácké armády. Prolomila obranu Islámského státu a postoupila až do centra města Tal Afar

Číst článek

Premiér Sobotka přislíbil další peníze na humanitární a rozvojovou pomoc, na kterou v uplynulých letech v Iráku vynaložilo více než 80 milionů korun

„Pomáháme dětem z hlediska vzdělávání, snažíme se zlepšit situaci lidí, kteří museli utéct před fanatiky z Islámského státu,“ uvedl už před setkáním pro Radiožurnál premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který se svým iráckým protějškem Hajdarem Al-Abádím mluvil také o spolupráci na poli bezpečnosti.

Premiér také připomenul, že Česko patří mezi země koalice, která se zapojila do boje proti tzv. Islámskému státu. Do Iráku poslalo samopaly i munici a také dodalo 12 bojových letounů L-159. Irák je v posledních 2 letech vůbec největším odběratelem českého zbrojního průmyslu. Působí tu čeští armádní vojenští představitelé, kteří školí irácké piloty. V Iráku také působí čeští policejní instruktoři a v září sem přijede několik vojenských policistů.

Kromě toho je tu také česká humanitární pomoc. V zemi například donedávna působil tým českých lékařů. Návštěva českého premiéra tuto a další pomoc stvrzuje v době, kdy irácká armáda přiblížila k vojenské porážce takzvaného Islámského státu. Sobotka chce také připravit půdu pro české firmy, které by se mohly podílet na obnově válkou zničených částí země.

Delegace přiletěla do Bagdádu už v sobotu. Premiér jednal kromě iráckého premiéra také s šéfem irácké diplomacie. Premiér také navštívil Národní muzeum v Bagdádu, kde jsou k vidění mimo jiné památky ze starověké Mezopotámie.

Česká republika se na ochraně nebo opravě zničených památek zatím přímo nepodílí, ale české výzkumné instituce v Iráku pomáhají. Orientální ústav Akademie věd například zmapoval ničení památek v Mosulu od roku 2015. Čeští archeologové a historici chtějí poskytnout nashromážděn podklady institucím, které budou po válce obnovovat. V Iráku také působí tým českých archeologů z Palackého univerzity v Olomouci, kteří odkrývají starověké památky v okolí města Arbíl.

Český premiér na závěr dvoudenní návštěvy Iráku zavítal i na základnu Balad severně od Bagdádu. 

Čeští vojáci by se měli na výcviku na základě Balad podílet přinejmenším do konce prosince příštího roku. Většina kontingentu je složená z příslušníků 21. základny letectva Čáslav.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme