Premiér Sobotka navštívil hranici mezi Jižní Koreou a KLDR

Turisty přitahuje spousta míst, na kterých není nic pěkného a jde z nich strach. Mezi ně patří i demilitarizované pásmo mezi Jižní Koreou a KLDR. Střeženou hranici mezi oběma státy dnes navštívil také český premiér Bohuslav Sobotka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil hranici mezi Jižní Koreou a KLDR

Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil hranici mezi Jižní Koreou a KLDR | Foto: vlada.cz

Nesmíte se smát, gestikulovat a hlavně neukazovat na stranu Severní Koreje. Takové jsou instrukce, které dostáváme před vstupem do demilitarizovaného pásma.

Čím víc se blížíme k přísně střežené hranici, tím častěji vidíme okolo silnice ostnaté dráty a vojenské hlídky.

Fotografovat se smí pouze tam, kde vám řekneme, upozorňují průvodci u výstupu z autobusu ještě před příjezdem do vesnice Panmundžom.

V malé budově, která je odhadem pět metrů široká a asi deset metrů dlouhá, se v roce 1953 po skončení korejské války podepisovalo příměří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil hranici mezi Jižní Koreou a KLDR. Na místě natáčela i redaktorka Pavlína Nečásková

Uvnitř jsou s námi jihokorejští vojáci, ale zvenku si nás fotí vojáci Severní Koreje. Budova se totiž nachází mezi dvěma státy.

Pokud přejdete z jedné části místnosti na druhou, ocitnete se v KLDR. Zkouší to tady řada lidí, premiér Bohuslav Sobotka ale mezi nimi není.

„Myslím, že to není úplně veselé místo. Hodně mi to připomnělo to, co bylo ve střední Evropě na konci 80. let, kdy jsem se byl jako malý kluk podívat na zadrátované hranice s Rakouskem. Je absurdní, že v dnešním světě jsou ještě takováto místa,“ říká Sobotka.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil hranici mezi Jižní Koreou a KLDR | Foto: vlada.cz

Jednotky obou států se pohybují jen pár metrů od sebe. Oficiálně jsou země stále ve válečném stavu, protože konflikt v roce 1953 skončil podepsáním příměří, nikoli mírové dohody.

Důstojník tvrdí, že je to nijak z míry nevyvádí: „Stojíme před nimi stejně, jako oni stojí před námi. Je to přece vyrovnané.“

O demilitarizovaném pásmu se tvrdí, že je děsivé, možná proto přitahuje tisíce turistů. Každá druhá jihokorejská turistická kancelář nabízí výlet právě na hranici s KLDR.

Dlouhou dobu si takovou návštěvu mohli dovolit pouze cizinci. Před více než 10 lety totiž do demilitarizovaného pásma Jihokorejci nesměli.

Pavlína Nečásková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme