Premiér Sobotka podepsal s Evropskou komisí programy na čerpání peněz z EU

Česko bude moci po dnešku oficiálně začít čerpat peníze z evropských fondů na další rozpočtové období. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD v Bruselu s Evropskou komisí slavnostně podepsal schválení operačních programů, do kterých je částka vyčleněná pro Českou republiku rozdělená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Do roku 2020 může Česko získat z evropských fondů v přepočtu přes 650 miliard korun. Premiér Sobotka doufá, že se podaří vyčerpat co nejvíc peněz.

„Jsou to finanční prostředky, které můžeme použít na podporu vytváření nových pracovních míst, na podporu hospodářského růstu, pro modernizaci našeho průmyslu, pro modernizaci školství, pro modernizaci firem, na podporu vědy, výzkumu a inovací v naší zemi,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko může začít využívat přes 650 miliard korun z fondů EU. Podpis schválení operačních programů sledoval zpravodaj Ondřej Houska

Schvalování takzvaných operačních programů na čerpání se o víc než rok zpozdilo, protože Česko neplnilo některé podmínky, jako třeba přijetí zákona o státní službě.

Eurokomisařka pro regionální politiku Corina Cretuová výslovně řekla, že se schvalováním českého programu byly problémy. „Přijetí všech programů rozhodně nebylo jednoduché, museli jsme vyřešit řadu velmi citlivých problémů,“ podotkla.

Potíže připustil i Sobotka. „Musím popravdě říci, že za řadu věcí si můžeme sami, protože jsme nebyli schopni včas reagovat a nebyli jsme schopni včas přijmout zákony, které byly naprosto nezbytné pro to, aby Česká republika finanční prostředky z evropských fondů čerpat mohla.“

Bohuslav Sobotka bude s Komisí nejspíš jednat i o českém monitorovacím systému na čerpání peněz. Podle auditu ministerstva financí byly v zakázce na systém závažné chyby, ministerstvo pro místní rozvoj to popřelo.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme