Premiér Zeman jednal v Bratislavě

Připravovaná vízová povinnost pro Slovensko se nedotkne běžných občanů. Slováky o tom ubezpečil český premiér Miloš Zeman po jednání se svým slovenským protějškem Mikulášem Dzurindou. Chystaná opatření na společných hranicích mají podle českého premiéra zabránit nelegálnímu pohybu osob ze třetích zemí. Mikuláš Dzurinda nicméně přiznal, že Slováky krok české strany znepokojuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman a M. Dzurinda | Foto: Samuel Kubáni

Česká vláda chce zpřísnit režim na společné hranici se Slovenskem, a to hlavně kvůli kritice Evropské unie, která opakovaně poukazuje na nedokonalé zabezpečení "zelené hranice". Náměstek českého ministra vnitra Petr Ibl na tiskové konferenci minulý týden uvedl, že už by nemělo být možné přecházet hranici na libovolném místě jako dosud. Premiér Zeman dnes po jednání se svým slovenským protějškem řekl, že občané bývalé federace by přes společnou hranici měli i nadále cestovat jen na občanské průkazy, a nikoli na víza. "Jednáme o možnostech rozšíření tzv. malého pohračničního styku, jednáme o možnostech zavedení nových turistických stezek, které půjdou po území obou republik", uvedl Zeman.

Praha vyjednává s Bratislavou také o zavedení víz pro Slováky, kteří budou na našem území pobývat déle než tři měsíce. K tomu dnes Miloš Zeman podotkl, že se uvidí, co dohodnou ministři vnitra obou zemí, neboť jednání zatím neskončila.

Slovenský a český premiér se shodli, že prioritou vztahů obou zemí bude vzájemná podpora a koordinace na cestě do Evropské unie. Večer si Zeman prohlédl město Levoču a setkal se s jejími představiteli. V úterý se seznámí s východoslovenskými regiony.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme