Premiéra filmu Únos rozvířila na Slovensku debaty o zrušení Mečiarových amnestií. Pro je 68 procent lidí

Snímek Únos, jehož autoři se inspirovali zavlečením syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska, vytvořil rekord v návštěvnosti slovenských filmů v prvním víkendu po premiéře v kinech na Slovensku. Vyplývá to z údajů slovenské unie filmových distributorů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z filmu Únos

Snímek z filmu Únos | Foto: Continental

O uplynulém víkendu film režisérky Mariany Čengelové-Solčanské vidělo v kinech v pětimilionové zemi 67 369 lidí a po započítání návštěvnosti z předchozích dnů dohromady více než 69 tisíc diváků.

Film, který přišel jeho producenty na 1,3 milionu eur (v přepočtu 35,1 milionu Kč), do konce uplynulého týdne vydělal provozovatelům kin téměř 370 tisíc eur (zhruba 10 milionů korun).

Únos Kováčova syna v roce 1995, z něhož byla v době vlády autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS, se řadí ke stinným stránkám novodobé historie Slovenska. Vyšetření případu brání amnestie, které udělil Mečiar v době, kdy země neměla prezidenta a premiér vykonával některé pravomoci hlavy státu.

Slováci natáčejí film o divoké éře mečiarismu. Slibují nový pohled na staré zločiny

Číst článek

Slovenská sněmovna v minulosti odmítla několik návrhů na zrušení amnestií, o další podobné iniciativě by měla hlasovat na nadcházející schůzi. Poslední pokusy o anulování amnestií ztroskotaly na nesouhlasu sociálních demokratů premiéra Roberta Fica, který dříve amnestie označil sice za nemorální, ale zároveň za právně nezrušitelné.

Fico po diskusi, kterou snímek Únos na Slovensku vyvolal, o víkendu navrhl, aby stát předem umožnil ústavnímu soudu zvážit, zda je možné amnestie ústavním zákonem zrušit. Pro zrušení amnestií se v únorovém průzkumu veřejného mínění vyslovilo 63 procent Slováků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme