Premiéra Jana Fischera čeká audience u papeže

Premiér Jan Fischer se na návštěvě Vatikánu setká s papežem Benediktem XVI. Mluvit se bude mimo jiné o česko-vatikánské smlouvě upravující vztah státu a církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Audience u papeže bude čistě soukromá. Zúčastní se jí premiér Fischer, jeho manželka a delegace. Ale na programu jsou i rozhovory se státním sekretářem Vatikánu kardinálem Bertonem a se sekretářem pro styky se státy Mambertim.

Hovořit se bude o bilaterálních tématech. V první řadě o smlouvě se Svatým stolcem, ale také o prohlubování evropské integrace a o rozvojové a humanitární pomoci v současné situaci celosvětové krize.

Také nedořešená česko-vatikánská smlouva bude předmětem jednání. Dokument upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví. Smlouvu Česká republika vyjednala s Vatikánem na konci devadesátých let. V roce 2002 ji podepsal tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, ale parlament ji odmítl schválit.

Kritici smlouvě vytýkají, že zvýhodňuje katolickou církev. Ta ale takový názor odmítá. Nejednotné jsou i postoje jednotlivých politických stran - TOP 09 a lidovci ji podporují bez výhrad, ODS ratifikaci podmiňuje dokončením církevních restitucí, sociální demokraté a zelení mluví o úpravách textu a komunisté zpochybňují potřebu smlouvy vůbec.

Vatikán dosavadní text měnit nechce a stále čeká na jeho schválení. Česko-vatikánskou smlouvu považuje za potřebnou i náš velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Podle něj je vyhovující i stávající text. Odmítá, že by obsahoval citlivé body, kterými operují odpůrci smlouvy.

Vědunka Lunardi, Zuzana Ptáčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme