Premiéra Nečase přijme německá kancléřka Merkelová

Debata o aktuálních ekonomických otázkách bude zřejmě vévodit dnešnímu setkání premiéra Nečase s německou kancléřkou Merkelovou. Českého ministerského předsedu přijme i nový německý prezident Christian Wulff.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS)

Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Pro Českou republiku je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem. Právě o ekonomice, otázce energetické bezpečnosti i zahraničních otázkách by měla být při dnešním obědě na spolkovém kancléřství řeč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová, zpravodajka ČRo v Německu, ve Světě o deváté.

Premiér Nečas není prvním členem nové vlády, který do Německa zavítal. Už v červenci přijel do Berlína šéf diplomacie Schwarzenberg.

Německá vláda tehdy ústy ministra Westerwelleho zopakovala přání získat do vlastnictví budovu německého velvyslanectví v Praze. To se stalo v roce 1989 útočištěm tisícovek východoněmeckých uprchlíků. Němci vnímají budovu Lobkowiczského paláce jako historickou památku, kterou by rádi získali do vlastnictví.

Už delší dobu se ale mluví o nejlepších česko-německých vztazích v historii. Od okamžiku, kdy se vláda v Berlíně odstřihla od požadavků sudetoněmeckých organizací, žádný vážnější problém mezi Prahou a Berlínem není. Při každém setkání českých a německých politiků se objevovalo téma přístupu na německý pracovní trh.

Německo spolu s Rakouskem jsou totiž jediné země EU, které využily do posledního momentu možnosti nechat svůj pracovní trh uzavřený. V současné době už ale nemají podobné diskuze význam, protože je jasné, že německý pracovní trh se otevře až v roce 2012.

Kromě toho se ale nadále objevují drobné neshody. Například problém policejních kontrol za hranicemi, kde si čeští řidiči opakovaně stěžují na šikanu.

Dobronínský případ politici řešit asi nebudou

Někteří komentátoři očekávají, zda na pořad dnešního jednání Nečase s Merkelovou přijde také událost, ke které došlo v Československu po druhé světové válce, a kterou připomněl nález hrobu v Dobroníně na Jihlavsku, v němž byli zřejmě pohřbeni Němci zavraždění v roce 1945.

„Osobně se domnívám, že tato regionální zpráva nebude předmětem dnešního jednání politiků. Pokud se ale takovýchto nálezů objeví na českém území více a dostanou masový charakter, pak by bylo na místě, aby si představitelé obou zemí o tom promluvili,“ uvedl v Ozvěnách dne Mojmír Kolář, ze Zemského shromáždění zastřešujícího německou menšinu v ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl Mojmír Kolář, ze Zemského shromáždění zastřešujícího německou menšinu v ČR.

Zdůraznil, že případ vyšetřuje česká i německá policie a jejich spolupráce je podle něj výborná: „Obě strany se velmi snaží případ vyřešit. Z německé strany je velmi pozitivně vnímán postup českého vyšetřovatele, který se snaží případ objektivně vyšetřit.“

Německá strana podle něj také pozitivně vnímá to, že se česká strana k případu staví otevřeným způsobem. „Což doposud, například v případě Postoloprt nebylo,“ dodal.

Klára Stejskalová, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, pir, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme