Premiéři budou řešit napjaté vztahy mezi Maďary a Slováky

Slovensko-maďarské vztahy dostaly nový impuls. V sobotu se mimořádně setkají premiéři obou zemí. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí slovenské vlády. Nepůjde však o oficiální setkání, ale o pracovní jednání přímo na hranici v Komárně. Důvodem je nárůst nacionalismu na obou stranách Dunaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maďarští extremisté demonstrují na hranicích se Slovenskem | Zdroj: ČTK

Nabídku k jednání premiér Robert Fico poslal do Budapešti několikrát, Ferenc Gyurcsany ji však dosud nepřijal, a to především kvůli tomu, že ve slovenské vládě je zastoupená Slovenska národní strana v čele s Jánem Slotou, který Maďary pravidelně uráží.

Proto je také setkání v Komárně pouze pracovní a dosud není jasné, kde přesně proběhne. Zřejmě to by to mohlo být v budově bývalé celnice, která stojí přímo na hranici.

Premiéři musejí uklidnit vzájemné vztahy, kterým udávají tón extrémisté na ulici a nikoliv ministerstva zahraničních věcí. Oficiálně se premiéři Slovenska a Maďarska nesetkali od roku 2002.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme