Premiéři budou řešit napjaté vztahy mezi Maďary a Slováky

Slovensko-maďarské vztahy dostaly nový impuls. V sobotu se mimořádně setkají premiéři obou zemí. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí slovenské vlády. Nepůjde však o oficiální setkání, ale o pracovní jednání přímo na hranici v Komárně. Důvodem je nárůst nacionalismu na obou stranách Dunaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maďarští extremisté demonstrují na hranicích se Slovenskem | Foto: ČTK

Nabídku k jednání premiér Robert Fico poslal do Budapešti několikrát, Ferenc Gyurcsany ji však dosud nepřijal, a to především kvůli tomu, že ve slovenské vládě je zastoupená Slovenska národní strana v čele s Jánem Slotou, který Maďary pravidelně uráží.

Proto je také setkání v Komárně pouze pracovní a dosud není jasné, kde přesně proběhne. Zřejmě to by to mohlo být v budově bývalé celnice, která stojí přímo na hranici.

Premiéři musejí uklidnit vzájemné vztahy, kterým udávají tón extrémisté na ulici a nikoliv ministerstva zahraničních věcí. Oficiálně se premiéři Slovenska a Maďarska nesetkali od roku 2002.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme