Premiéři Česka, Polska a Německa oslavili rozšíření schengenského prostoru

Bez předkládání dokladů na hranicích můžeme od pátku křižovat evropskými státy - členy schengenského systému. Pro mnohé je to historický okamžik, a tak ho patřičně oslavují. Nejinak tomu bylo na česko-polsko-německé hranici. V oblasti Trojzemí u Hrádku nad Nisou se setkali premiéři Česka Mirek Topolánek, Polska Donald Tusk, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise José Barroso. Společně odstranili závory na hranicích mezi jednotlivými státy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oslavy rozšíření schengenského prostoru

oslavy rozšíření schengenského prostoru | Zdroj: ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Donald Tusk nejdřív otevřeli německo-polskou hranici. Pak se politici přesunuli na hranici polsko-českou.

Podle premiéra Mirka Topolánka se Česká republika vstupem do schengenského prostoru dočkala rovnoprávnosti: "Vzpomínám si na listopad 1989, kdy jsme stříhali dráty, a kdy jsem se poprvé dostal tehdy do Vídně a na Mariahilfer Strasse jsem koupil fritovací hrnec. Já myslím, že spousta mých krajanů má podobné vzpomínky. A dnes jsme ukončili proces, který začal tehdy v roce 1989 stříháním drátů a získáním svobody."

"Dneska je sice zimní den, ale nám všem je v okolí srdce hodně, hodně teplo. Je to velký den pro moji generaci, která se narodila do rozdělené Evropy; do Evropy hranic, zákazů a příkazů," uvedl pohnutý polský premiér Donald Tusk ráno na hraničním přechodu Porajów - Žitava.

Když se hraniční závora krátce po deváté hodině - teď už s konečnou platností - zvedla, jásali nejen političtí prominenti, ale taky místní obyvatelé: "Je to pro nás moc, moc příjemný pocit. Za časů NDR jsme nemohli nikam, takže pro příslušníky starší generace je to opravdu něco velmi příjemného. Můžeme snáze cestovat, odpadají dopravní zácpy. Prostě projedeme a je to," dodává žitavský důchodce.

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering neopomněl upozornit, že se od nových členů schengenské zóny čeká nejen přísnost, ale i velkorysost: "Bezpečnost na vnější schengenské hranici bude posílena. Nesmíme ale dopustit, aby tam vznikly nové, neviditelné zdi. I na druhé straně hranice totiž žijí Evropané a Evropanky."

Volný pohyb lidí bez hraničních kontrol je teď možný ve čtyřiadvaceti zemích Evropy, ve kterých žije zhruba čtyři sta milionů lidí.

Jiří Hošek, Milan Brunclík, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme