Premiéři Slovenska a Maďarska se ostře střetli na summitu V4

Oslava patnáctileté existence Visegrádské čtyřky na summitu v Maďarsku skončila velmi rozpačitě. Premiéři Slovenska a Maďarska se pohádali přímo na tiskové konferenci a zastínili tak zcela výsledky společného jednání. Kvůli napjaté atmosféře se pak nekonala ani jedna dvoustranná schůzka premiérů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři V4 na summitu v Maďarsku | Zdroj: ČTK

Přestože se premiéři usmívali a jednohlasně potvrdili, že Visegrádské spojenectví má smysl a bude pokračovat dál, stačila pouze jedna otázka na maďarsko - slovenské vztahy a domeček z karet se rozpadl.

Nejdříve maďarský premiér Gyurcsány jednostranně zrušil schůzku se slovenským premiérem Ficem a následně na tiskové konferenci oznámil, že je to kvůli účasti extremistů ve slovenské vládě. "Slovenská vláda si příliš pustila k tělu extremisty a nacionalisty, teď spolu nemáme o čem jednat," uvedl Gyurcsány.

Na to odpověděl očividně překvapený Robert Fico až po delším zaváhání. "Přiznávám se, že teď poprvé jsem slyšel důvody, proč by nemělo být bilaterální setkání," reagoval Fico. Pak už pokračovala vzájemná slovní přestřelka a ačkoliv oba muži seděli vedle sebe, ani jednou se na sebe nepodívali.

Ostatní šéfové vlád připustili, že státy Visegrádu, tedy Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko, prožívají nejtěžší období od vzniku politického seskupení. Všechna dvojstranná jednání premiéři zrušili, oficiálně kvůli nedostatku času. Jediným viditelným úspěchem je tak dohoda o navýšení rozpočtu Visegrádského fondu, který rozděluje peníze na rozmanité přeshraniční projekty. Od příštího roku nabídne zájemcům celkem pět milionů eur.

Napětí mezi Maďarskem a Slovenskem se vyostřilo zejména po údajném útoku extremistů na studentku maďarské národnosti v Nitře na konci srpna, který byl ale podle slovenské policie vymyšlený. Podle Budapešti extremisty k útokům na maďarskou menšinu povzbuzuje přítomnost Slovenské národní strany ve Ficově vládě.

Marie Matúšů, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme